• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Białostocki Dzień Flagi i dzień otwarty w Pałacyku Gościnnym

Dodana: 28.04.2016 14:24

2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zapraszamy białostoczan na Rynek Kościuszki, by wspólnie okazać swoje przywiązanie do barw narodowych. Dodatkowo w tym dniu zachęcamy do odwiedzenia Pałacyku Gościnnego przy ul. Kilińskiego 6

Podczas uroczystości związanych z obchodami Dnia Flagi, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski rozda mieszkańcom miasta przygotowane na tę okazję flagi. W południe, po odegraniu hymnu, żołnierze białostockiego Pułku Rozpoznawczego wciągną wielką biało-czerwoną flagę na maszt przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Od godz. 10.00 do 16.00 pracownicy mieszczącej się obecnie w Pałacyku Gościnnym Kancelarii Prezydenta Miasta oprowadzać będą wszystkich zainteresowanych po wnętrzach tego wyjątkowego obiektu. Dodatkową atrakcją dnia otwartego będzie wystawa fotograficzna dokumentująca współczesne życie pałacyku. To w tych reprezentacyjnych pomieszczeniach przyjmowani są goście Prezydenta Miasta Białegostoku. Zdjęcia ze szczególnie ważnych wizyt obejrzeć będzie można w westybulu na I piętrze pałacyku.

Pałacyk Gościnny to jeden z najciekawszych zabytków Białegostoku. Zbudowany na polecenie Jana Klemensa Branickiego dla jego żony Izabeli, nie został wykończony za życia hetmana. Przez przeszło dwa stulecia był wielokrotnie przebudowywany, zmieniały się też jego funkcje. Przed wojną znajdowała się tu restauracja, po wojnie – m.in. muzeum ruchu robotniczego.

Zapraszam białostoczan na dzień otwarty w Pałacyku Gościnnym – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Warto zwiedzić odnowione w 1998 roku wnętrza, które nawiązują do czasów hetmana. Tak wyglądałby pałacyk, gdyby Branickiemu udało się zrealizować swoje zamierzenia.

W 1998 roku przeprowadzony został gruntowny remont elewacji, uwzględniający jej historyczny wygląd. Rok później rozpoczął się remont wnętrz, prowadzony zgodnie z programem opracowanym przez ks. dr. Jana Niecieckiego na podstawie źródeł, ikonografii z epoki, a także zachowanych wnętrz innych obiektów należących do Branickiego.

Katarzyna RamotowskaZaproszenie do zwiedzania Pałacyku Gościnnego

Do góry