Formularz kontaktowy

Białostoccy uczniowie walczyli o Złotą Kielnię

Dodana: 11.02.2020 13:45

Kategorie: Aktualności Edukacja

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku w zawodzie murarz-tynkarz zostali finalistami 49. edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Finał centralny, podczas którego rywalizowało po sześciu najlepszych uczniów szkół zawodowych z całej Polski, odbył się w ramach Targów Budownictwa „BUDMA 2020” w Poznaniu. Białostoczanie zajęli drugie i piąte miejsce.

Wśród finalistów 49. edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” znalazło się dwóch uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku w zawodzie murarz-tynkarz. W kategorii wykonywanie robót murarskich i tynkarskich drugie miejsce zajął Łukasz Demurat, zaś Jan Sebastian Dąbrowski wywalczył miejsce piąte.

Finał centralny odbył się na tegorocznych Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 3–7 lutego. Rywalizowało w nim po sześciu najlepszych uczniów szkół zawodowych z całej Polski w sześciu kategoriach budowlanych. Finaliści turnieju otrzymali rzeczowe nagrody i są zwolnieni z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest jedynym konkursem, który od przeszło czterdziestu lat daje uczniom szkół zawodowych możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych oraz odniesienia sukcesu edukacyjnego. Jego formuła jest zbliżona do zewnętrznych egzaminów zawodowych, co pozwala uczniom sprawdzić swoje przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie.

Zespół Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku kształci od 60 lat dobrych fachowców w różnych zawodach, takich jak monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz-tynkarz, dekarz, monter sieci i instalacji sanitarnych oraz fryzjer. Biorą oni udział z dużym powodzeniem w wielu konkursach branżowych, organizowanych dla uczniów szkół zawodowych w Polsce. Szkoła stawia duży nacisk na kształcenie praktyczne, czego potwierdzeniem są sukcesy uczniów w różnych konkursach zawodowych, zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku co roku biorą udział w Turnieju Budowlanym „Złota Kielnia” i odnoszą poważne  sukcesy. W 2019 roku wśród finalistów było aż czterech uczniów tej szkoły, najwięcej ze wszystkich szkół w Polsce. W kategorii wykonywanie robót dekarskich białostoczanie zdobyli 3. i 6. miejsce, zaś w kategorii wykonywanie robót murarsko-tynkarskich 3. i 4. miejsce. W 2018 roku uczeń ZSZ nr 5 został najlepszym dekarzem w Polsce – zdobył pierwsze miejsce w kategorii wykonywanie robót dekarskich oraz uzyskał tytuł najlepszego praktyka. W roku 2017 dwóch uczniów białostockiej szkoły zakwalifikowało się do finału centralnego (2. i 5. miejsce) i uzyskało prawo do zwolnienia z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.