• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Artystyczne nagrody prezydenta Białegostoku

Karolina Czarnecka, Paweł Małaszyński i Jarosław Perszko zostali laureatami 29. Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. Uroczyste wręczenie nagród, jak co roku, odbyło się podczas Dni Miasta Białegostoku.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku – za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury – przyznawana jest corocznie od 1993 r. twórcom i animatorom życia kulturalnego. Do tej pory trafiła ona do rąk 81 laureatów.

W tym roku nagrodą artystyczną prezydenta Białegostoku wyróżnieni zostali: Karolina Czarnecka – za dotychczasowe projekty muzyczne przyczyniające się do promowania miasta, Paweł Małaszyński – za całokształt dotychczasowej działalności i Jarosław Perszko – za dotychczasową realizację projektów w zakresie rzeźby, budujących pozytywny wizerunek Białegostoku.

– Laureatom serdecznie gratuluję. Cieszę się, że w ten sposób możemy uhonorować i docenić ich pracę na rzecz rozwoju kultury i Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Urodzona w Sokółce Karolina Czarnecka wychowywała się w Białymstoku, gdzie ukończyła filię Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. To artystka interdyscyplinarna, aktorka, wokalistka, autorka tekstów i performerka. Zasłynęła piosenką „Hera, koka, hasz, LSD”, którą wykonała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W 2019 r. ukazał się jej album „Cud”, zachowany w stylistyce folkorapu. Stworzyła internetową przestrzeń dla nastolatek – CORY.com.pl. Na tej platformie, od początku wspieranej przez Miasto Białystok, młode białostoczanki mogą znaleźć propozycje inspirujących warsztatów.

Paweł Małaszyński jest polskim aktorem telewizyjnym, filmowym i teatralnym. To także wokalista, muzyk i autor tekstów. Choć urodził się w Szczecinku, dzieciństwo i lata młodości spędził w Białymstoku, którego jest honorowym ambasadorem. Wystąpił w wielu filmach, między innymi Świadek koronny, Katyń, Skrzydlate świnie, Listy do M. oraz w serialach – Oficer, Twarzą w twarz, Czas honoru, Lekarze, Wojenne dziewczyny. Zagrał też w wielu sztukach teatralnych i w Teatrze Telewizji. W 2004 r. założył zespół Cochise, z którym nagrał siedem płyt i zagrał ponad 500 koncertów.

Jarosław Perszko jest artystą-rzeźbiarzem, performerem, autorem obiektów intermedialnych, twórcą scenografii filmowych i teatralnych. Białostoczanom najbardziej znana jest jego artystyczna instalacja, w której znajdują się płaskorzeźby z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Zlokalizowany na Rynku Siennym betonowy blok, umieszczony na planie krzyża, upamiętnia ewangelicką nekropolię z XVIII wieku. Rzeźbiarz ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1997 r. pracuje na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Wystawy indywidualne i grupowe Jarosława Perszki prezentowane są w czołowych instytucjach kulturalnych w Polsce i na świecie.

Galę nagrody artystycznej (26 czerwca) w kinie Forum uświetnił koncert Reni Jusis.

Dni Miasta Białegostoku zakończyła miejska potańcówka w Ogrodzie Branickich. Na plenerowej zabawie zagrał zespół Akustyczni.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry