• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Artystyczne działania stypendystki

Dodana: 21.09.2016 14:21

Kategorie: Aktualności Kultura

W najbliższy piątek w Teatrze Dramatycznym – premiera nowego spektaklu. Stypendium Katarzyny Siergiej dla twórców profesjonalnych, przyznane przez Prezydenta Miasta Białegostoku, stało się okazją do stworzenia projektu inspirowanego hasłem „Kobieta – granica – dom”

Katarzyna Siergiej przez osiem lat związana była z Teatrem Wierszalin, obecnie można ja oglądać w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki. Aktorka otrzymała w tym roku stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku w wysokości 15 tys. zł. na realizację projektu „Kobieta – granica – dom”. Do współpracy zaprosiła twórców związanych z Białymstokiem. Spektakl reżyseruje Bernarda Bielenia związana z Akademią Teatralną, scenografia jest dziełem Julii Skuratovej, która realizowała serię wystaw i scenografii w Białostockim Teatrze Lalek i Teatrze Wierszalin. W projekcie wykorzystano muzykę z płyty Jidyszland/Yiddishland Karoliny Cichej i jej zespołu. Przestrzeń muzyczną dopełnia Marcin Nagnajewicz. Występują Katarzyna Siergiej i Ryszard Doliński – aktor Białostockiego Teatru Lalek. Efektem tego spotkania będzie spektakl połączony z wystawą.

– Jestem bardzo ciekaw efektów pracy nad tym projektem – mówi odpowiedzialny za kulturę w mieście zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zwłaszcza że temat, którego on dotyka, nigdy nie przestaje budzić refleksji, nigdy nie przestaje być aktualny. Mam nadzieję, że białostoczanie docenią wysiłek młodych twórców i spektakl będzie cieszył się dużym zainteresowaniem.

Przedstawienie jest zrealizowane w oparciu o tekst Olega Juriewa „Miriam”. Rzecz dzieje się w domu tytułowej bohaterki leżącym na granicy działań rewolucyjnych. To opowieść o kobiecie i jej domu, który mimo wszystko ma być wolny od zła przychodzącego z zewnątrz. Zarówno spektakl, jak i wystawa mają skłonić widzów do refleksji nad potrzebą pielęgnowania historycznej pamięci o osobach i miejscach w przestrzeni miasta, które dziś jest naszym domem. To także próba przywoływania konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku, wychowywały dzieci, miały swoje plany i marzenia, jak my dzisiaj, a którym przeszkodziła wojna.

Spektakl można obejrzeć:

  • 23 września – godz. 20.00 (premiera)
  • 24 września – godz. 19.30
  • 25 września – godz. 19.30
  • 8 października – godz. 19.30
  • 9 października – godz. 19.30

Anna Kowalska

Do góry