• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Aleja Bluesa z nowymi gwiazdami

Dodana: 19.09.2016 13:50

Kategorie: Aktualności Kultura

W sobotę Białystok i fani bluesa świętowali Polski Dzień Bluesa. Z tej okazji w Alei Bluesa odsłonięto siedem nowych tabliczek z nazwiskami osób zasłużonych dla rozwoju tego gatunku muzyki

Na deptaku łączącym ulicę Suraską z Plantami pojawiły się nowe tablice z nazwiskami muzyków: Jana Gałacha, Piotra Chocieja, Marka Kisiela, Michała Giercuszkiewicza, Macieja Radziejewskiego, Mirka Rzepy i Piotra Gwizdały. W ten symboliczny sposób Białystok obchodził Polski Dzień Bluesa. Do uhonorowanych już blisko 50 artystów i popularyzatorów tego gatunku, dołączyły kolejne znane nazwiska. Po odsłonięciu tablic, w klubie Fama zagrał zespół Gęsia Skórka oraz Śląska Grupa Bluesowa wraz z towarzyszącymi im muzykami.

W sobotę w Alei Bluesa zaroiło się od gwiazd, które swoją karierę związały z muzyką bluesową, część z nich dzięki nowym tabliczkom zostanie z nami na zawsze – mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – To właśnie stolica Podlasia, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydowała się uhonorować ten gatunek muzyczny tworząc Aleję Bluesa. Ta białostocka aleja to miejsce, gdzie naprawdę czuje się bluesa.

Jesień z Bluesem to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce. Pomysł alei pojawił się w 2007 roku, a jego realizacja stała się możliwa przy okazji obchodów Roku Bluesa w Białymstoku, ogłoszonego z okazji 30. jubileuszu Kasy Chorych i Jesieni z Bluesem oraz 25. rocznicy tragicznej śmierci białostockiego muzyka Ryszarda „Skiby” Skibińskiego. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków tego gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Aleja Bluesa, obok cyklicznych imprez muzycznych, jest najważniejszym symbolem bluesowej tradycji miasta.

W białostockiej Alei Bluesa dotychczas uhonorowani zostali m.in.: Jan Chojnacki, Cezary Czternastek, Piotr Dziemski, Irek Dudek, Dariusz Dusza, Jacek Grün, Martyna Jakubowicz, Maria Jurkowska, Jerzy "Kawa" Kawalec, Michał Kielak, Mirosław Kłosowski, Mira Kubasińska, Bogdan Loebl, Elżbieta Mielczarek, Tadeusz Nalepa, Jerzy Opaliński, Ryszard Riedel, Ada Rusowicz, Józef Skrzek, Jarek Tioskow, Sławek Wierzcholski, Leszek Winder.

Katarzyna Ramotowska

Do góry