• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Akcja choinka – zamień sztuczną na żywą

W czwartek (19 grudnia) na Rynku Kościuszki o godz. 13.00 będzie można wymienić sztuczne drzewko na żywe. Zapraszamy białostoczan do udziału w ekologicznej akcji edukacyjnej, zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących choinek.

Już pojutrze każdy, kto ma na zbyciu sztuczną choinkę, będzie mógł przynieść ją na Rynek Kościuszki i w zamian wziąć żywe drzewko w doniczce. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu zostaną ponownie wykorzystane.

Naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt – podkreślił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Trzeba pamiętać, że produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Organizowana przez nas wymiana choinek, to akcja pilotażowa. W tym roku przygotowaliśmy 100 żywych drzewek. Jeśli białostoczanie będą zainteresowani pomysłem, to wrócimy do tego tematu w szerszym zakresie w przyszłym roku – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Potem można przesadzić choinkę. Dlatego nie powinno się jej trzymać w domu dłużej niż 7 dni. Przed wystawieniem na mróz choinkę trzeba wstawić na kilka dni w chłodne miejsce, np. do garażu. Przy temperaturze wyższej niż zero stopni trzeba ją podlewać. Przesadzić ją można na wiosnę.

W innym przypadku po świętach można taką choinkę wyrzucić na kompost, spalić w ognisku, rozdrobnić i potem wykorzystać w ogrodzie, oddać do spalenia w elektrociepłowni.

Agnieszka Błachowska

Do góry