Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

6. Dni Patronalne w Białymstoku

Dodana: 21.09.2021 12:07

Białystok po raz szósty będzie świętował Dni Patronalne Miasta – w tym roku w dniach 25–28 września. Program obchodów, uwzględniający między innymi msze święte, procesję, spektakl teatralny, wystawę fotograficzną i galę wręczenia „Michałów 2021”, pozwoli godnie uczcić pamięć o błogosławionym ks. Michale Sopoćko.

Błogosławiony ks. Michał Sopoćko został patronem Białegostoku 15 lutego 2016 r. Wówczas Rada Miasta przyjęła stosowną uchwałę. Zgodę na ogłoszenie ks. Sopoćki patronem miasta wyraziła również Stolica Apostolska. Święto patrona Białystok obchodzi 28 września, w rocznicę beatyfikacji ks. Sopoćki. Z tej okazji wrzesień staje się miesiącem obchodów Dni Patronalnych, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń kulturalnych i religijnych w mieście.

Tegoroczne Dni Patronalne zaczną się w sobotę (25 września) o godz. 15.00 konferencją o wychowaniu w świetle nauczania bł. ks. Michała Sopoćki, która odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej.

W niedzielę (26 września) w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego zostanie zainaugurowana wystawa fotograficzna z okazji rocznicy ustanowienia bł. ks. Michała Sopoćki Patronem Miasta Białegostoku. Wystawę będzie można oglądać do 30 września. Tego samego dnia o godz. 19.00 w kinie Ton zostanie wystawiony spektakl białostockiego Teatru Dramatycznego pt. „Sopoćko”.

W poniedziałek (27 września) o godz. 18.00 zostanie odprawiona msza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, po której o godz. 19.00 do Archikatedry Białostockiej wyruszy procesja z relikwiami bł. ks. Michała Sopoćki.

We wtorek (28 września) o godz. 15.00 na ulicach i skrzyżowaniach odbędzie się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Natomiast w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 16.00 rozpocznie się gala wręczenia Nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki miesięcznika Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia” – „Michały 2021”. Tytuły trafią do osób i podmiotów będących świadkami bożego miłosierdzia w swoim życiu i działaniu. Gala będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube ArchiBial Media.

Tego samego dnia od godz. 6.00 do godz. 18.00 w Archikatedrze Białostockiej będą wystawione relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, a o godz. 18.00 odbędzie się msza w katedrze w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego.

Ponadto 25 września na Rynku Kościuszki rozpocznie się towarzyszący Dniom Patronalnym Jarmark Jesienny, który potrwa do niedzieli (3 października).

Szczegóły programu znajdują się w załączniku.

Opracowanie: Agnieszka Błachowska

Grafika informacyjna

Plakat Dni patronalne

rozmiar: 9,08 MB PDF pobierz
Do góry