• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

1 marca pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Dodana: 29.02.2016 15:02

We wtorek (1 marca) Białystok będzie obchodził Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza na wspólne uroczystości i konferencję popularnonaukową „Podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie”

– Zapraszam do udziału w uroczystość upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także do korzystania z przygotowanych na tę okazję wydarzeń naukowych i kulturalnych – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że nasze propozycje będą stanowiły kolejny impuls do zgłębiania wiedzy o historii naszego miasta.

1 marca o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku, przy tablicy poświęconej żołnierzom podziemia – ofiarom mordów sądowych – zawieszonej na budynku kina Ton, odbędzie się apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Uroczystości będą kontynuowane przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. J. Kilińskiego. O godz. 13.00 w Katedrze Białostockiej odbędzie się msza w intencji poległych w walce o wolność ojczyzny. Zakończenie uroczystości będzie miało miejsce o godz. 14.00 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada.

Wcześniej, przed tymi uroczystościami, o godz. 10.00 w kinie Ton odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych IPN. A po południu, o godz. 17.00 przy ul. Młynowej 14 – „Wierni przysiędze”, widowisko historyczne o walkach żołnierzy podziemia niepodległościowego na Białostocczyźnie. Kino Forum zaprasza na godz. 19.30 na koncert zespołu Lukasyno.

Rok 2016 w Białymstoku poświęcony został pamięci „Inki” czyli Danuty Siedzikówny. Wspólnie z miejskimi instytucjami kulturalnymi Miasto Białystok chce przybliżyć mieszkańcom tę historyczną postać. Z inicjatywy białostoczan i dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2016 w Białymstoku powstanie pomnik upamiętniający „Inkę”.

Katarzyna Ramotowska

Zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Do góry