• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

„Niepodległa 2018” w październiku

Dodana: 01.10.2018 13:01

Kolejne propozycje miejskich placówek kultury związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym miesiącu będą m.in. nowe wystawy, projekcje, a dla najmłodszych mieszkańców Białegostoku – lekcje muzealne.

W 2018 roku Polska obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. Miasto Białystok zaplanowało mnóstwo działań, które przypominają białostoczanom o tej rocznicy i w których mogą uczestniczyć.

– Podobnie jak w poprzednich miesiącach, również w październiku zapraszamy naszych mieszkańców do udziału w wydarzeniach nawiązujących do stulecia niepodległej Polski. Dzięki tym inicjatywom możemy wzbogacać wiedzę o historii naszego kraju – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Już jest czynna wystawa „100 lalek na 100-lecie Niepodległości”, która została otwarta w foyer Białostockiego Teatru Lalek przy ul. K. Kalinowskiego 1. Na ekspozycję składają się lalki autorstwa wybitnych polskich artystów – m.in. Adama Kiliana, Jana Wilkowskiego, Ryszarda Kuzyszyna, Mikołaja Maleszy, Andrzeja Dworakowskiego. Wystawa stanowi opowieść o różnych formach i technikach w lalkarstwie, a także o przemianach, jakim podlegała polska scena lalkowa w ostatnich dziesięcioleciach. Będzie czynna do 11 listopada.

Interesujące propozycje na październik przygotowało także Muzeum Pamięci Sybiru. Przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej będą mogli skorzystać z półgodzinnej lekcji muzealnej pn. „Niech się śmieją polskie dzieci śmiechem odrodzenia!”. Podczas zajęć odsłuchają nagranie z 1924 roku. Józef Piłsudski nagrał wówczas po raz pierwszy swój głos – specjalne zadanie dla dzieci, a słowa tej prośby są tytułem lekcji. Uczestnicy zajęć nagrają własne podziękowania z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości i na mapie Azji oraz Europy zaznaczą miejsca, gdzie przebywał Marszałek. Lekcje będą odbywały się w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym przy ul. H. Sienkiewicza 26.

Kolejne wydarzenie organizowane przez Muzeum Pamięci Sybiru to wystawa plenerowa „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir”. Taka wystawa czasowa prezentowana jest w instytucjach użyteczności publicznej, szkołach, centrach handlowych itp. Z kolei na stronie internetowej muzeum 11 października zobaczymy pierwszy odcinek serialu „Kresy w przedmiotach zaklęte”. Cały pięcioodcinkowy cykl prezentuje historię przedmiotów zabranych ze sobą na Sybir przez deportowanych. Przedmioty te pochodzą ze zbiorów muzeum.

Zwieńczeniem październikowych wydarzeń będzie wernisaż wystawy „Skorupy – 100 lat w mieście i państwie”, na który Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Supernova” zaprasza 30 października o godz. 18.00 do Szkoły Podstawowej nr 28 przy ul. Warmińskiej 55. Wystawę będą tworzyły rysunki Magdaleny Toczydłowskiej-Talarczyk oraz fotografie Piotra Znanieckiego ukazujące osiedle Skorupy wczoraj i dziś. Wydarzeniu będzie towarzyszył pokaz filmu dokumentalnego o wsi, która stała się miejskim osiedlem (zdjęcia Tomasza Wiśniewskiego, muzyka Miss God).

Anna Kowalska

Do góry