• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

„Czym chata bogata – obiad nie tylko polski”

Dodana: 23.11.2015 14:27

Kategorie: Aktualności Kultura

Spotkanie przy wspólnym stole, by lepiej się poznać i „posmakować” innej kultury, tak niedzielne popołudnie spędziło kilkanaście rodzin w Białymstoku (22.11.). Po raz trzeci Białystok wziął udział w akcji „Czym chata bogata obiad nie tylko polski

Do stołów zasiedli wspólnie białostoczanie i mieszkający tu cudzoziemcy. Wszystko po to, aby lepiej się poznawać i tworzyć codzienne relacje między narodami. Akcja polegająca na wspólnym międzynarodowym biesiadowaniu przy niedzielnym obiedzie organizowana jest na świecie od dwunastu lat, w tym roku w siedmiu krajach Unii Europejskiej. W Białymstoku takie spotkanie odbyło się już po raz trzeci.

Główną ideą projektu jest promowanie wzajemnej komunikacji i tworzenie codziennych relacji pomiędzy białostoczanami a cudzoziemcami mieszkającymi w naszym mieście. Kluczowym punktem akcji „Czym chata bogata – obiad nie tylko polski” jest spotkanie polskich rodzin lub osób samotnych i cudzoziemców przy wspólnym obiedzie. Tegoroczne spotkanie odbyło się w niedzielę – 22 listopada.

Cieszę się, że takie spotkania mają miejsce. Pozwalają one na lepsze zrozumienie innych narodów mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Historię Białegostoku zawsze tworzyli przedstawiciele różnych narodów i wyznań. Wierzę, że dzięki takim przedsięwzięciom uda się nam ich włączyć w budowę naszego miasta, jak również lepiej zrozumieć przedstawicieli innych nacji, mieszkających w Białymstoku. 

W tym roku międzynarodowa akcja „Czym chata bogata – obiad nie tylko polski” (w innych krajach „Next Door Family”) świętuje dwunastą rocznicę. Akcja została zapoczątkowana w Czechach. Pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2004 roku i do tej pory ponad 1,2 tys. rodzin miało okazję zjeść wspólnie niedzielny obiad. Od kilku lat projekt jest realizowany na poziomie międzynarodowym w siedmiu krajach UE. Obecnie odbywa się między innymi w Portugalii, Hiszpanii i w Polsce, właśnie w Białymstoku.

Do góry