• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Tropem Podlasia - I edycja miejskiego turnieju wiedzy regionalnej

Dodana: 26.05.2023 14:50

Kategorie: Edukacja

24 maja 2023 r w Przedszkolu Samorządowym Nr 65 „Podlaskie Smyki” w Białymstoku odbył się konkurs "Tropem Podlasia - I edycja miejskiego turnieju wiedzy regionalnej", który honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Białegostoku.

W rozgrywkach na wiedzę i umiejętności zmierzyły się trzyosobowe zespoły reprezentujące zaproszone placówki: Przedszkole Samorządowe Nr 78, Przedszkole Samorządowe Nr 73, Przedszkole Samorządowe Nr 71 oraz reprezentacja gospodarzy czyli "Podlaskie Smyki". Jury w składzie: dr Emilia Jakubowska - przedstawiciel Uniwersytetu w Białymstoku, Joanna Januszkiewicz – przedstawiciel Muzeum Historycznego Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Anna Gryczkowska - przedstawiciel Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku oraz Magdalena Sieprawska - dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 65 "Podlaskie Smyki" w Białymstoku oraz zaproszeni goście: Renata Grzybowska - Pawlak - wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Maciej Filipiuk - inspektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku zgodnie orzekli, że przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą o rodzinnym mieście i regionie.

Drużyny miały do wykonania kilka zadań: ułożyć historyjkę obrazkową ilustrującą powstanie Białegostoku, wykonać herb miasta z przygotowanych elementów, umieścić lokalizację Białegostoku na mapie Polski, a spośród przygotowanych obrazków, wybrać te, które wyróżniają Podlasie spośród innych regionów, pokolorować tradycyjny Podlaski strój ludowy zgodnie z usłyszanym opisem, ułożyć puzzle i nazwać najważniejsze zabytki rodzinnego miasta. Oprócz zadań praktycznych, przedszkolaki wykazały się wiedzą o mieście w specjalnie przygotowanym quizie. Odpowiadały m.in. na pytania „Kto jest prezydentem Białegostoku? Jak nazywa się rzeka przepływająca przez nasze miasto?, Jakie kolory ma flaga Białegostoku?”. Na koniec, każda z drużyn zaprezentowała przyniesiony przez siebie przedmiot/ urządzenie używane dawniej w podlaskich domach: kołowrotek, lampa naftowa i wyszywana makatka. Pokazały również, jak dawniej wykonywano pranie z wykorzystaniem tary, kijanki i maglownicy. W tej konkurencji zespoły wykazały się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.

Organizatorzy zadbali również o część artystyczną. Po skończonych rozgrywkach wystąpił przedszkolny zespół taneczno- wokalny z koła "Małe Podlasiaki" z prezentacją regionalnych piosenek i tańców ludowych.

Po tak intensywnym wysiłku wszyscy zgromadzeni mieli okazję posmakować nasz regionalny przysmak – babkę ziemniaczaną, przygotowaną przez panie kucharki z przedszkola.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki sponsorowane przez Departament Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz zasłużone medale. Reprezentacje zdobyły też nagrody dla swoich grup przedszkolnych, ufundowane z wkładów własnych.

Serdeczne podziękowania należą się osobom, które przygotowały i poprowadziły turniej. Jest to inicjatywa godna kontynuacji, gdyż od najmłodszych pokoleń należy w każdym człowieku kształtować patriotyzm lokalny zgodnie z powiedzeniem „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nie zapominajmy też o nauczycielach opiekujących się przybyłymi grupami.

Do zobaczenia za rok.

Do góry