• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Laureaci 19. edycji Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla Nauczycieli Animatorów Kultury

Dodana: 10.07.2015 08:24

Kategorie: Kultura

Znamy laureatów 19. edycji Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla Nauczycieli – Animatorów Kultury za działalność kulturalną prowadzoną w jednostkach oświatowych w roku szkolnym 2014/2015. Prezydent Miasta Białegostoku, w oparciu o opinię Kapituły Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla Nauczycieli - Animatorów Kultury, przyznał nagrodę czterem nauczycielom w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów oraz pięciu nauczycielom w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i artystycznych.

Nagrody otrzymują:

- w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów:

  1. Pani Agnieszka Marchel – nauczyciel wychowania przedszkolnego, dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 58 oraz instruktor teatralny w Klubie Osiedlowym „Kalina”, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureatka prowadzi szeroko pojętą działalność kulturalną, teatralną i artystyczną. Organizuje m.in.: prezentacje Małych Form Teatralnych, konkursy, koncerty, wieczorki poetyckie. Jest inicjatorką i instruktorką zespołów teatralnych Gagatek, Igraszka, pisze autorskie scenariusze do spektakli. Promuje i upowszechnia dobra kultury, podtrzymuje tradycje regionu, tworzy muzykę do piosenek o mieście, promuje postać i twórczość J. Wilkowskiego - twórcy teatru lalkowego, aktywnie uczestniczy w uroczystościach i akcjach miejskich.

  1. Pani Ludmiła Bogalskanauczyciel, wychowawca klasy życia w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. W. Kikolskiego, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureatka poprzez działania artystyczne realizuje zadania w zakresie terapii, edukacji i aktywizacji wychowanków SOSW. Współpracuje z instytucjami kultury, tworzy i koordynuje projekty kulturalne, jest autorem i koordynatorem programu „Pracownia Aktywności Twórczej”, prowadzi szereg zająć pozalekcyjnych – warsztatów teatralnych, tanecznych, muzycznych, plastycznych, ceramicznych, rękodzieła. Organizuje liczne przeglądy i konkursy, cykliczne imprezy kulturalne. Od 10 lat prowadzi letnie i zimowe Międzynarodowe Integracyjne Obozy Artystyczne. Jest współzałożycielem Teatru 5 Groszy oraz Słonecznego Teatru działających przy SOSW.  

  1. Pani Edyta Katarzyna Jerończuk – nauczyciel tańca, choreograf w Zespole Szkół Nr 6, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureatka jest inicjatorką formacji tańca nowoczesnego „Atom” Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hubal” działającego przy szkole, laureata wielu nagród na konkursach i festiwalach, angażującego się w działalność charytatywną wspierającą podlaskie fundacje. Wyróżniona za najlepsze choreografie, jako zasłużony instruktor, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

  1. Pani Aneta Polak-Karpowicz – nauczyciel języka polskiego, instruktor grupy teatralnej w Szkole Podstawowej Nr 43, za całokształt dotychczasowej działalności.  

Laureatka jest założycielem, opiekunem i reżyserem szkolnego teatru „Abrakadarba”. Przygotowuje i reżyseruje spektakle na podstawie autorskich scenariuszy, koordynuje udział uczniów w ogólnopolskich i miejskich akcjach. Organizuje wieczorki teatralne nie tylko uczniom szkoły, ale także mieszkańcom osiedli, spektakle wystawiane są również w Młodzieżowym Domu Kultury, bibliotekach, przedszkolach itp. Jest organizatorem Miejskiego Festiwalu Teatrów Szkolnych „Mała Scena”.

- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i artystycznych:

  1. Pani Ewa Barbara Rafałko – nauczyciel śpiewu w Policealnym Studium Wokalno – Aktorskim „Szkoła Talentów”, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureatka pracuje w Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim od 2010 r. jako nauczyciel śpiewu solowego i wykładowa zespołu wokalnego i scen musicalowych. Prowadzi także zajęcia w Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku, jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina - Wydział Pedagogiczno-Instrumentalny w Białymstoku, solistka wokalna i zespołowa, organizator i członek jury konkursów i festiwali. Jest członkiem i opiekunem artystycznym Oktetu Wokalnego „Gaudium”. Przygotowuje okazjonalne wydarzenia artystyczne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, koncerty live słuchaczy i pedagogów Studium w Polskim Radiu Białystok, prowadzi warsztaty wokalne, chóralne i metodyczne.

  1. Pani Beata Just – nauczyciel muzyki, założycielka Akademii Rock&Roll’a, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureatka jest wokalistką, skrzypaczką, pianistką, członkiem jury na wielu festiwalach, działaczem społecznym. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Prowadzi edukację muzyczną dzieci i młodzieży organizując audycje muzyczne na rockowo w szkołach. Stworzyła i wypromowała zespół Little Beaver. Promując kulturę: białoruską, ukraińską, rosyjską i żydowską nagrywa wraz z uczniami płytę „Cztery Bieguny”. Jest twórcą m.in. musicalu Black or White – historia króla popu poświęconego twórczości Michaela Jacksona.

  1. Pan Andrzej Miecznik – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. J. Groszkowskiego, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureat swoją postawą i zapałem ‘zaraża’ uczniów pasją do fotografii i historii. Prowadzi szkolne koło fotograficzne, dokumentację fotograficzną z historią szkoły, organizuje wyjazdy. Jego zdjęcia i artykuły promujące region są publikowane na łamach stron internetowych oraz czasopism. Współpracuje: ze Związkiem Sybiraków, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Izrael angażuje młodzież w akcję sprzątania cmentarza żydowskiego.

  1. Pani Ewa Grochowska – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureatka jest zaangażowana w pracę artystyczną na rzecz szkoły: odpowiada za oprawę ważnych szkolnych uroczystości, zorganizowała nagranie pierwszego filmu promującego szkołę. Systematycznie współpracuje z kinem i teatrem. Założyła teatr uczniowski „Oksymoron”, który zadebiutował spektaklem „M.K. w trzech aktach” w Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”. Poprzez swoją pracę otwiera przed młodzieżą drzwi do świata kultury i sztuki.

  1. Pan Tomasz Aleksander Wiszenko – nauczyciel - zajęcia kształtujące kreatywność, rewalidacyjne w Zespole Szkół Nr 16, za całokształt dotychczasowej działalności.

Laureat zajmuje się cyklicznym przygotowywaniem młodzieży do licznych wydarzeń artystycznych. Aktywizuje uczniów niepełnosprawnych poprzez ich udział m.in.: w Powiatowym Dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Grajewie, Przeglądzie Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Podlasia „Wielkie Święto Małego Człowieka” w Sokółce, w Festiwalu Piosenki Religijnej Dzieci i Młodzieży. Jest autorem tomiku aforyzmów „Praca, polityka, pieniądze”. Przygotowuje oprawę muzyczną do uroczystości organizowanych w szkole. Prowadzi nauczycielski zespół wokalno – instrumentalny przy ZS Nr 16.

 

 

 

Do góry