• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Dzikie zwierzęta w mieście

Dodana: 02.07.2019 12:25

Coraz częściej mieszkańcy Białegostoku mogą stanąć twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami, zamieszkującymi głównie lasy i tereny pozamiejskie. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, podobnie jak i sposobów radzenia sobie z nim.

Przebywanie bezpańskich oraz dzikich zwierząt na terenie miasta może wiązać się z różnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa mieszkańców, takimi jak możliwość zaatakowania, ugryzienia lub przenoszenia chorób. Dlatego ważna jest szybka reakcja na zgłoszenia i współdziałanie różnych podmiotów w celu wyeliminowania tych zagrożeń. 

Dlatego też Straż Miejska wspólnie z Biurem Zarządzania Kryzysowego UM w Białymstoku przeprowadzili akcję informacyjną. Funkcjonariusze przekazali mieszkańcom broszury ze wskazówkami co należy zrobić, kiedy wśród ludzi pojawią się dzikie zwierzęta, jakie są dostępne środki ostrożności, z kim się skontaktować i jakie służby poinformować w razie konieczności.

Tylko od początku maja 2019 roku dyżurny Straży Miejskiej przyjął blisko 150 zgłoszeń dotyczących zwierząt dziko żyjących. Nie wszystkie z nich zostały potwierdzone. Najwięcej zdarzeń dotyczyło dzików, saren, łosi, jeży, kaczek czy piskląt gołębi.

Dlatego przypominamy:

  • nie podchodź, nie głaszcz, nie strasz,
  • zabezpiecz pojemniki na śmieci,
  • nie zostawiaj worków ze śmieciami obok kubłów,
  • zadbaj o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach,
  • zadbaj o solidne ogrodzenie swojego ogródka,
  • nie wyrzucaj jedzenia do niezabezpieczonych kompostowników i nie dokarmiaj zwierząt na własną rękę.

Nie dokarmiaj dzików - ulotka.pdf

rozmiar: 26.22 MB PDF pobierz
Do góry