• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Debata szkolna z władzami miasta

Dodana: 22.04.2022 15:05

Kategorie: Edukacja

Podczas czwartkowej debaty z zaproszonymi gośćmi – zastępcą prezydenta Rafałem Rudnickim oraz radnymi Rafałem Grzybem i Andrzejem Perkowskim – uczniowie rozmawiali m.in. o  inwestycjach w mieście, potrzebach młodzieży związanych z edukacją i rozwojem kompetencji, komunikacji miejskiej i inwestycjach szkolnych.

Debata odbyła się w ramach międzynarodowego projektu Wykorzystanie gry symulacyjnej "CoopAxle" (Oś Współpracy) do promowania aktywnego udziału młodzieży w partycypacji obywatelskiej w życiu społeczności lokalnej. Jest on poświęcony kształtowaniu postaw obywatelskich wśród uczniów liceów i techników. W ramach projektu były przeprowadzone z uczniami w V LO w Białymstoku całodzienne zajęcia w formie warsztatów na temat ich wizji miasta, potrzeb młodych ludzi w Białymstoku i możliwości uczestniczenia w realizowaniu swoich pomysłów np. w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt realizuje Fundacja Wspierania Edukacji i Rozwoju „Innowatorium” z Warszawy oraz Fundacja „SocLab” z Białegostoku.

Rok 2022 został ogłoszony Europejskim Rokiem Młodzieży, co jest wyrazem dążenia Europy do zapewnienia młodym ludziom większych i lepszych możliwości na przyszłość, a także uwzględnienia ich głosu w podejmowanych decyzjach - mówi współorganizatorka debaty Agnieszka Maszkowska z Fundacji „SocLab” - dlatego cieszymy się, że młodzież mogła bezpośrednio spotkać się z władzami miasta Białegostoku i porozmawiać na temat rozwoju naszego miasta.

Młodzież zadawała podczas debaty świetne pytania – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta – wskazują one na duże zainteresowanie młodych ludzi życiem miasta i chęć włączenia się w jego rozwój.

Pytania dotyczyły m.in. planowanych inwestycji w mieście, pomysłów władz na budowanie postaw tolerancji wśród mieszkańców Białegostoku, usprawnienia komunikacji miejskiej czy współpracy samorządowców z Młodzieżową Radą Miasta. Chciała poznać zamierzenia miasta związane z polityką młodzieżową, pytała o możliwości angażowania się młodzieży w życie społeczne i kulturalne czy sposoby zachęcania młodzieży do wyboru Białegostoku jako miasta do dorosłego życia.

Zastępca Prezydenta Rafał Rudnicki zachęcał młodych ludzi do zaangażowania się w działalność społeczną, np. w organizacjach pozarządowych. Deklarował również pomoc wsparcia konkretnych inicjatyw młodzieżowych, gdyby młodzież miała konkretne propozycje działań.

Rozmawiano również o potrzebie budowy nowej sali gimnastycznej przy V LO. Młodzież dowiedziała się, że z wielkim prawdopodobieństwem powstanie ona w najbliższych latach.

W naszej szkole realizujemy szkolny budżet partycypacyjny – powiedziała jedna z uczennic V Liceum – Jaka jest możliwość by takie szkolne budżety były wspierane lub realizowane przez Miasto Białystok w szerszej skali? Myślę, że pilotaż w części szkół takiego rozwiązania jest możliwy w najbliższym czasie – odpowiedział zastępca prezydenta.

Ze strony młodzieży padła propozycja utworzenia nowej linii autobusowej, łączącej osiedle Nowe Miasto z osiedlem Starosielce przez Trasę Niepodległości. Napiszemy odpowiedni wniosek do Białostockiej Komunikacji Miejskiej – powiedzieli po spotkaniu młodzi organizatorzy debaty – nasza aktywność może się konkretnie wyrazić w tym działaniu.

 

Do góry