• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Czytanie performatywne dramatu "Mesjasz: Bruno Schulz"

Dodana: 11.05.2022 09:35

Kategorie: Kultura
Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Kultury oraz Teatr Papahema zapraszają na czytanie performatywne dramatu "Mesjasz: Bruno Schulz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk:
14 maja br. (sobota), godz. 19.00,
15 maja br. (niedziela), godz. 18.00.
Po drugim pokazie - dyskusja z udziałem twórców.

"Mesjasz" to nigdy nieopublikowana, zaginiona w czasie II wojny światowej powieść Brunona Schulza, mająca opowiadać o przybyciu mesjasza do Drohobycza. "Mesjasz: Bruno Schulz" - dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk - dotyka tej literackiej legendy. Wydaje się, że "dotyka" to odpowiednie słowo. Przy okazji pierwszej inscenizacji dramatu, w roku 2010, autorka mówiła: Od początku wiedziałam, że nie chcę wymyślać "Mesjasza" za Schulza, tzn. wyobrażać sobie, o czym mógłby być, a następnie napisać go "jak Schulz". Nieważne, czy taka podróbka wypadłaby szlachetnie, czy tandetnie. Chciałam dociec, jakie zadanie postawił sobie Schulz, planując "Mesjasza"? Czy chciał napisać Książkę doskonałą? Księgę? Autentyk? Po drugie, interesowało mnie, kto i dlaczego mógłby obecnie szukać "Mesjasza" i jakie byłyby tego konsekwencje.

W Uniwersyteckim Centrum Kultury, w ramach programu Rezydencji Teatralnych, współprowadzonego z Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku, tekst Sikorskiej-Miszczuk "na warsztat" weźmie Teatr Papahema. Pragniemy poznać tajemnicę Brunona Schulza. Nieśmiałego nauczyciela rysunku kreującego fantastyczne, zasysające światy z pogranicza jawy i snu. Nostalgiczne i perwersyjne zarazem. Na styku kultur - mówi Helena Radzikowska z Papahemy. Będzie to trzecie po "Burmistrzu" i "Walizce" czytanie performatywne dramatu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk wyprodukowane w ramach Programu Rezydencji Teatralnych, pod opieką kuratorską dr Katarzyny Niziołek i dr hab. Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest dramatopisarką i scenarzystką, autorką nagradzanych i tłumaczonych na wiele języków oraz prezentowanych na wielu scenach tekstów, często opisywanych jako "czarne komedie".
Teatr Papahema tworzy czworo absolwentów Akademii Teatralnej w Białymstoku: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel. W swojej pracy grupa łączy klasykę ze współczesnością, teatr aktora z teatrem formy, humor z refleksją na temat otaczającej rzeczywistości.

Wstęp bezpłatny. Obowiązują rezerwacje. Aby dokonać rezerwacji należy przesłać swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl, wpisując "Mesjasz" w tytule maila oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia. Dokonanie rezerwacji jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w tym celu. Czytanie dla widzów powyżej 16. roku życia. Zadanie zrealizowane dzięki wsparciu z budżetu Miasta Białystok.

Mesjasz

rozmiar: 625,7 KB JPG pobierz
Do góry