• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Białystok dołącza do międzynarodowych obchodów 30. rocznicy Konwencji o Prawach Dziecka

Dodana: 25.11.2019 15:32

Kategorie: Edukacja

Białystok, 20.11.2019

W 1989 r. światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie i przyjęli Konwencję o prawach dziecka. Białystok podobnie jak wiele innych miast, zarówno w Polsce jak i na całym świecie, dołącza do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu.

W ramach obchodów, w Białymstoku odbyły się uroczystości, które miały miejsce w VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. Uroczystości rozpoczął wernisaż prac plastycznych i fotograficznych przygotowanych przez dzieci z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych. Kolejnym elementem były prelekcje oraz panel dyskusyjny prowadzone przez Panią dr Beatę Goworko -Składanek – Wykładowca Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych, kuratora zawodowego Klanza , Panią Marię Roszkowską – psychologa MOPR oraz Panią Urszulę Namiotko – Wykładowcę Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Koordynatorami działań w Przedszkolach Samorządowych była Pani Bogusława Czyrska Dyrektor Przedszkola Samorządowego „Rumiankowe Przedszkole” nr 77 im. Simony Kossak w Bialysmtoku, w Szkołach Podstawowych Pani Alicja Witkowska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 im. Izabeli Branickiej w Białysmtoku a w Szkołach ponadpodstawowych Pan Dariusz Naumowicz Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Augusta w Białymstoku.

W szkołach podstawowych odbyły się zajęcia na temat praw dziecka i rocznicy powstania dokumentu dedykowanego dzieciom. Była to również doskonała okazja do przypomnienia faktu, że to właśnie Polska zainicjowała powstanie Konwencji i to nasz kraj przedłożył na forum międzynarodowym jej pierwszą wersję. W trakcie zajęć zwrócono również uwagę na rolę organizacji UNICEF Polska w działalności na rzecz dzieci. Z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka w ramach realizacji projektu „Miasto Białystok przyjazne dzieciom” zebrane zostały pomysły dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół na zmiany, jakie mogą się dokonać w mieście. Przedszkola Samorządowe również uroczyście obchodziły 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W przygotowaniach do uroczystości nauczyciele przedszkola w grupach przedszkolnych przy zaangażowaniu rodziców realizowali tematykę dotyczącą praw dziecka podczas zajęć edukacyjnych we wszystkich grupach przedszkolnych z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych pozyskanych od UNICEF Polska - w terminie od 12-20 listopada 2019 r. Obchodom towarzyszył konkurs plastyczny pod hasłem „Dla każdego dziecka – dzieciństwo” - najlepsze prace zaprezentowały przedszkola podczas wernisażu w VI LO. W dniach od 18-20.11.2019 r. odbyła się również akcja charytatywna „Prezent bez pudła”, przeprowadzona we współpracy z UNICEF Polska przez Klub Małego Wolontariusza na rzecz dzieci z terenów objętych wojną w Syrii. Zebraną kwotę przekazano na konto UNICEF Polska.

W dniu 20 listopada 2019 roku dzieci ubrane w kolorze niebieskim były witane w „Rumiankowym Przedszkolu” przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” oraz „Na ratunek światu”. W tym dniu hol przedszkola i wejście główne było podświetlone na niebiesko.
O godz. 10.30 przedszkolaki z niebieskimi balonami w rączkach utworzyły „Łańcuch Przyjaźni” łącząc się z dziećmi z najbliższego przedszkola. Dzieci z Przedszkola Samorządowego  Nr 77 „Rumiankowe Przedszkole” im. Simony Kossak w Białymstoku oraz z Przedszkola Samorządowego Nr 76 „Na Zielonych Wzgórzach” udały się do pobliskiego amfiteatru przy ul. Różanej tworząc z podanych rąk „ Łańcuch Przyjaźni” przy dźwiękach piosenki „Na ratunek światu”. Uformowały piękną niebieską „spiralę”, kołysząc się w rytm muzyki.

  • Przedszkole Samorządowe nr 2 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy skrzyżowaniu ulic Kaczorowskiego i Zwierzynieckiej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 4 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy ulicy Sokólskiej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 5 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy ulicy Krańcowej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 8 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy ulicy Sienkiewicza.
  • Przedszkole Samorządowe nr 10 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” z Przedszkolem Samorządowym nr 14 i nr 27 przy ulicy Piłsudskiego.
  • Przedszkole Samorządowe nr 12 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” z Przedszkolem Samorządowym nr 25 i nr 52  przy skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej i Waszyngtona.
  • Przedszkole Samorządowe nr 20 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” ze Szkołą Podstawową nr 20 przy ulicy Leśnej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 23 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” z Przedszkolem Samorządowym nr 41 przy ulicy Mickiewicza.
  • Przedszkole Samorządowe nr 45 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy skrzyżowaniu ulic Sosabowskiego i Wasilkowskiej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 46 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” z Przedszkolem Samorządowym nr 68 przy ulicy Mieszka.
  • Przedszkole Samorządowe nr 47 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” z Przedszkolem Samorządowym nr 85 przy ulicy Piastowskiej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 48 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy ulicy Bema.
  • Przedszkole Samorządowe nr 55 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy ulicy Radzymińskiej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 58 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy ulicy Palmowej.
  • Przedszkole Samorządowe nr 64 tworzyło „Łańcuch Przyjaźni” przy ulicy Duboisa.

25 listopada 2019 r. dzieci wystąpiły podczas obrad Rady Miasta. W odpowiedzi na akcję „Białystok przyjazny dzieciom” przekazały Przewodniczącemu Rady Miasta oraz Panu Prezydentowi wiele własnych propozycji i pomysłów na zmiany w naszym Mieście. W imieniu Młodzieżowej Rady Miasta wystąpiła jej radna, a Pani prof. Katarzyna Bagan – Kurluta wygłosiła krótki, ale niezwykle treściwy i przejmujący wykład o losie dzieci na przestrzeni lat. Na koniec Rada Miasta przyjęła wspólne stanowisko w związku z obchodami 30 rocznicy Konwencji o Prawach Dziecka.
Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem 5. roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.

Obchody 30-lecia Konwencji są okazją, aby przypomnieć o naszym zobowiązaniu do przestrzegania praw dzieci. To także sposobność trwałego zaangażowania, aby słuchać, wspierać i działać z dziećmi i młodzieżą oraz budować przyszłość z tymi, którzy będą ją kontynuować.

Więcej informacji o Konwencji o prawach dziecka na stronie: prawadziecka.org

Do góry