• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Bezpieczny pieszy

Dodana: 24.01.2023 09:20

W dniu dzisiejszym (24 stycznia 2023 r.), Biuro Zarządzania Kryzysowego wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku rozpoczęło akcję „Bezpieczny pieszy”.

W ramach akcji profilaktycznej, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, na przejściach dla pieszych rozdawane są elementy odblaskowe. Szczególną uwagę zwrócono na seniorów, którzy w godzinach porannych, a także po zmierzchu nie posiadają żadnych odblasków.

Akcję zorganizowano w związku z rosnącą ilością zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przejściach. Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z odblasków, a przez to zwiększenie poprawy bezpieczeństwa pieszego.

Przy słabej widoczności i bez posiadania elementów odblaskowych pieszy jest widoczny na drodze w światłach mijania samochodu z odległości zaledwie około 30 metrów. Przy prędkości 90 km/h kierowca pokonuje 25 metrów na sekundę i może nie zdążyć zareagować na widok pieszego. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca spostrzeże go już z odległości 150 metrów. Taka odległość daje szansę na reakcję.

To kolejne z działań, mające na celu podniesienie bezpieczeństwa pieszych na drogach, dlatego noś odblaski.

Do góry