• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Żywność dla kotów

Dodana: 14.11.2018 13:28

W ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu bezdomności zwierząt Miasto Białystok – podobnie jak w latach ubiegłych – kupi wolno żyjącym kotom karmę na zimę. Została już wyłoniona firma, która zajmie się tym zamówieniem.

W tym sezonie jesienno-zimowym bezdomnym kotom żyjącym na terenie Białegostoku pożywienia nie zabraknie. Miasto sfinansuje zakup 1500 kg suchej karmy oraz 800 kg mokrej, w puszkach. Firmą, która zajmie się dostawą tego pożywienia, jest MORANO ZOO z Białegostoku. W ogłoszeniu o zamówieniu dokładnie sprecyzowano, jakie wymagania powinna spełniać karma i jaki ma mieć skład, tzn. ile procent tłuszczu i białka zawierać. Wartość zakupu ma wynieść 14 359 zł.

Karma będzie wydawana społecznym opiekunom kotów wpisanym do rejestru, który jest prowadzony przez Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. Obecnie w rejestrze zapisanych jest 129 odpowiednio wyedukowanych i odpowiedzialnych osób. W ubiegłym sezonie dzięki tym ludziom i karmie kupionej przez Miasto udało się wyżywić ok. tysiąca kotów. Od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r. wydano prawie 2 300 kg karmy suchej i 800 kg mokrej. Kosztowało to 23,5 tys. zł.

– Zima to najtrudniejszy czas dla zwierząt bezdomnych i opuszczonych. Od lat staramy się im pomóc w przetrwaniu – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Koty wolno żyjące potrzebują pomocy człowieka, a człowiek, choćby po to, aby uniknąć plagi szczurów, potrzebuje kotów wolno żyjących.

W realizacji działań związanych z zapewnieniem opieki kotom pomaga także Fundacja Kotkowo. Miasto ma z nią podpisaną umowę na świadczenie usług związanych z kotami bezdomnymi, wolno żyjącymi i odebranymi w wyniku interwencji. Fundacja zapewnia m.in. opiekę weterynaryjną, schronienie, realizuje kastracje i sterylizacje oraz prowadzi akcje adopcyjne. W roku 2017 wykonano 857 sterylizacji oraz 114 kastracji, w tym roku – 691 sterylizacji i 77 kastracji.

Anna Kowalska

Do góry