• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Żywa pamięć o Sybirze

Dodana: 06.09.2019 14:31

Tysiące osób przeszły dziś (6 września) ulicami Białegostoku, by podczas XIX Międzynarodowego Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru upamiętnić historię wywózek na Wschód i uhonorować tych, którzy z zesłania nie wrócili. W dorocznym marszu wzięli udział mieszkańcy Białegostoku oraz goście z całego kraju i z zagranicy.

W uroczystościach uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób – Sybiracy i ich potomkowie, kombatanci, harcerze i młodzież, m.in. ze szkół noszących imię Sybiraków. Byli też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe. Marsz zorganizowali m.in. Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru, Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uczestnicy marszu spotkali się o godz. 10.00 przy Pomniku Katyńskim przy ul. Podleśnej. Następnie przemaszerowali ulicami Świętojańską, J. K. Branickiego, Piastowską – do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2. Marsz poprzedziła poranna święta liturgia w cerkwi katedralnej Św. Mikołaja. Po zakończeniu marszu odbyła się msza święta w kościele pw. Ducha Świętego. Po mszy, o godz. 12.30, odbyły się uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka, które zakończył apel pamięci i salwa honorowa. W tym miejscu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

W każdym kolejnym marszu łączy nas przekonanie, że wspólna pamięć o niezliczonych polskich obywatelach wywiezionych i pomordowanych w głębi Związku Sowieckiego, to nasz narodowy obowiązek. To nasze wołanie o cześć należną wszystkim tym, którzy zostali barbarzyńsko pozbawieni domów i z dala od ojczyzny oddali za nią życie – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Jest to też nasze podziękowanie za to, że od trzydziestu lat mamy szczęście żyć i pracować w wolnej Polsce, głośno mówiąc o prawdziwej historii naszej ojczyzny. Prawda ocalała. Naszym obowiązkiem jest przekazać ją kolejnym pokoleniom.

W przeddzień marszu, w czwartek 5 września, można było zwiedzać ekspozycję w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26, a także w dolnej części kościoła pw. Ducha Św. przy ul. Sybiraków 2. Odbył się także koncert Grażyny Łobaszewskiej.

Agnieszka Błachowska

Do góry