Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Znamy zwycięzcę „Ośmiu Wspaniałych”

Dodana: 29.03.2021 11:22

Białostoczanin Mateusz Bielski zwyciężył w 26. białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. W najbliższych dniach będzie reprezentował Białystok na etapie ogólnopolskim rywalizacji. Pozostałych laureatów białostockiej edycji konkursu poznamy podczas przełożonej ze względu na epidemię  corocznej gali.

W tegorocznej 26. edycji Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” wzięło udział 63 społeczników w kategorii indywidualnej oraz 8 grup:  19 wolontariuszy w kategorii wiekowej „Ósemeczka” (uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej) oraz 26 wolontariuszy w kategorii „Ósemka” (uczniowie 7-8 klasy szkoły podstawowej i 1-5 klasy szkoły ponadpodstawowej). Pomimo trwającej pandemii liczba zgłoszonych kandydatów nie była mniejsza niż w latach ubiegłych.  

Przesłuchania kandydatów – indywidualne rozmowy z wolontariuszami – kapituła konkursu prowadziła zdalnie. Wyłoniono 8 laureatów w kategorii „Ósemeczka” i 8 w kategorii „Ósemka” oraz 3 zwycięskie grupy w kategoriach grupowych.

15 spośród 16 laureatów będzie musiało jeszcze kilka tygodni poczekać na werdykt jury. Ze względu na to, że przesłuchania w etapie ogólnokrajowym spośród laureatów lokalnych odbędą się już w najbliższych dniach, poznaliśmy zwycięzcę, który będzie reprezentował miasto Białystok na kolejnym szczeblu.

Zwycięzcą 26. białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” został Mateusz Bielski – uczeń III klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Nagrodę wolontariuszowi wręczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Działalność, którą wykonuje się bezinteresownie, pomaganie z czystego serca drugiemu człowiekowi, to zawsze rzecz najważniejsza. Wszyscy narzekamy, że mamy mało czasu dla siebie, są jednak wśród nas młodzi ludzie, którzy swoim czasem i działaniem potrafią podzielić się z drugą osobą. Gratuluję postawy i chęci pracy na rzecz innych. Życzę powodzenia w dalszych etapach konkursu – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Mateusz w wolontariat zaangażowany jest od wielu lat i na wiele sposobów. Współpracuje z Fundacją Dialog, gdzie pełni rolę mentora i „starszego brata” dla chłopca, który jest w trudnej sytuacji życiowej oraz pomaga w nauce dzieciom uchodźców i emigrantów. Realizował liczne projekty: na rzecz seniorów, ekologiczne, zbiórki pieniężne na leczenie nauczycielki, na pomoc materialną potrzebującym rodzinom uczniów oraz na rzecz schroniska dla psów. Stara się zmienić na lepsze otaczający świat i środowisko oraz zachęca innych do udzielania się społecznie. Wszystkie działania sprawiają mu ogromną radość i satysfakcję.  

Wszystkich laureatów poznamy podczas gali kończącej XXVI białostocką edycję Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, która odbędzie się w maju lub czerwcu, jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna kraju.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry