• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zielone przystanki docenione

Dzięki głosom publiczności białostockie zielone przystanki zajęły pierwsze miejsce w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2019/Polski Krajobraz 2019 w kategorii „przestrzeń publiczna”. To internauci docenili naszą realizację oddając na nią 1071 głosów. Natomiast wyniki głosowania jurorów poznamy podczas uroczystej gali 7 kwietnia 2020 r.   

W tegorocznym plebiscycie organizowanym już po raz dwunasty przez Grupę Sztuka Architektury bierze udział 139 kandydatów. Do końca lutego walczyli oni o głosy internautów. Decyzję eksperckiego jury plebiscytu wszyscy zainteresowani poznają dopiero podczas gali podsumowującej tę edycję plebiscytu, która odbędzie się 7 kwietnia w Łodzi.

Prezentacje kandydatów są zebrane w specjalnych formularzach plebiscytowych, które znaleźć można w ramkach na stronach głównych wortali. Białostockie zielone przystanki zostały umieszczone w kategorii „przestrzeń publiczna” na stronie www.sztuka-krajobrazu.pl. Projekty były wybierane (przez internautów) i są wybierane (przez jurorów) w sześciu kategoriach i 12 subkategoriach.

Cieszę się, że nasza inicjatywa ustawiania w Białymstoku zielonych przystanków została doceniona przez internautów. Liczę na to, że eksperci – jurorzy plebiscytu, również zwrócą uwagę na tę realizację – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Pierwsze zielone przystanki w Białymstoku zamontowane zostały w ubiegłym roku. Dwie obsadzone roślinami wiaty autobusowe pojawiły się na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, trzecia z nich stanęła przy ulicy Pałacowej. O wyborze lokalizacji ostatniej wiaty zdecydowali mieszkańcy, którzy w drodze głosowania wyłonili preferowane miejsce.

Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

(oprac. Agnieszka Błachowska)

Do góry