• Ilustracja do artykułu 1920x450.jpg

Zieleń przy Stawach Marczukowskich

Dodana: 13.06.2018 13:22

Kategorie: Aktualności Gospodarka Komunalna

Wokół Stawów Marczukowskich pojawią się nowe drzewa, krzewy i byliny. Zostaną tam założone łąki kwietne. Miasto ogłosiło przetarg na dostawę i wykonanie tego zadania. Na stawach będą też umieszczone platformy pływające dla ptactwa wodnego.

Firma, która wygra przetarg, będzie zobowiązana dostarczyć i posadzić na terenie Stawów Marczukowskich 129 drzew i 695 krzewów liściastych. Nasadzenia obejmą także blisko 5,5 tys. bylin, traw, roślin zielnych, które wypełnią ponad 600 m2 powierzchni oraz 2 220 roślin miododajnych. Na powierzchni prawie 2,5 tys. m2 powstanie łąka kwietna. Rośliny mają być posadzone do 10 października.

Oferty można składać do 19 czerwca w Departamencie Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2. Szczegółowe informacje o przetargu są dostępne na stronie www.bip.bialystok.pl.

Ale to nie koniec planowanych zmian przy ul. Marczukowskiej. Na stawach zostaną też umieszczone specjalne platformy pływające, które będą służyły łabędziom, kaczkom. Będzie to sześć platform obsadzonych roślinami wodnymi i trzy platformy ze żwirem. Zgodnie z zamówieniem Miasta, powinny pojawić się na wodzie w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Do przetargu na to zadanie zgłosił się jeden wykonawca – firma z Gdyni.

Wszystkie te działania są dopełnieniem przeprowadzonej przez nas w 2016 roku renowacji stawów – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Wciąż urządzamy i porządkujemy to miejsce, aby służyło mieszkańcom do spacerów i wypoczynku.

Renowacja Stawów Marczukowskich rozpoczęła się w grudniu 2015 r. i trwała ponad rok. W miejscu, które od lat było zaniedbane, powstał atrakcyjny teren do rekreacji oraz edukacji przyrodniczej. Stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, wybudowano dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów, a fragment Bażantarki został oczyszczony i odmulony. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery. Wybudowano altanę, drewniane mostki i „ptasią wieżę” do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking. Uroczyste „otwarcie” odnowionego terenu miało miejsce podczas pikniku dla mieszkańców wiosną ubiegłego roku.

Anna Kowalska

Do góry