• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Zaproszenie na Noc Muzeów

Przed nami tegoroczna Noc Muzeów. W sobotę (13 maja) na mieszkańców Białegostoku będzie czekało wiele atrakcji i wydarzeń. Warto skorzystać z okazji i zajrzeć m.in. do Pałacyku Gościnnego, piwnic Pałacu Branickich, wybrać się na przejażdżkę symulatorem pociągu czy podziwiać panoramę miasta nocą.

Noc Muzeów co roku przyciąga do białostockich muzeów, galerii i innych instytucji tłumy mieszkańców Białegostoku. Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 20 podmiotów, m.in.: miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe. Zaplanowano mnóstwo interesujących wydarzeń.

Na Noc Muzeów zapraszają m.in. Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Pamięci Sybiru, Białostocki Teatr Lalek, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria im. Sleńdzińskich i Galeria Arsenał. Tegoroczną nowością są propozycje przygotowane przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Białymstoku oraz NOT w Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy – warto zapoznać się z programem atrakcji.

– 13 maja to wyjątkowy dzień, wtedy odbędzie się Noc Muzeów. W tym roku nie zabraknie interesujących wydarzeń i atrakcji. Warto z nich skorzystać i spędzić sobotę aktywnie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Przygotowaliśmy też specjalną niespodziankę – zapraszamy wszystkich na zwiedzanie Pałacyku Gościnnego.

Zwiedzanie Pałacyku Gościnnego przy ul. J. Kilińskiego z przewodnikiem będzie możliwe w godz. 18.00-22.00. Wejścia będą odbywały się co pół godziny.

W Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych odbędą się działania pod hasłem „Wkład geodetów w odbudowę kraju na przestrzeni ostatnich 100 lat” (zwiedzanie wystawy, projekcja filmu oraz gra terenowa). Do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych można wybrać się na nocne zwiedzanie spalarni. A muzułmańska gmina wyznaniowa zaoferuje m.in. zwiedzanie meczetu, warsztaty tańca oraz pokaz parzenia kawy i herbaty.

W ramach Nocy Muzeów Politechnika Białostocka zaprasza na wystawę „Pracownia rzeźbiarska – studio form prof. Jerzego Grygorczuka” (Centrum Historii Politechniki Białostockiej im. inż. Mirosława Bujanowskiego, ul. Wiejska 45 C, s. 135), w godz. 19.00-22.00. A Uniwersytet Medyczny m.in. na opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego czy koncerty Białostockiego Stowarzyszenia Artystycznego Pro Musica oraz Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Na fanów pociągów czeka Muzeum Kolejnictwa, które przygotowało atrakcje związane z tematyką kolejową, np. przejazdy na symulatorze pociągu pasażerskiego. Można wybrać się także na wieżę kościoła pw. św. Rocha przy ul. ks. A. Abramowicza, aby obejrzeć panoramę naszego miasta nocą.

W Noc Muzeów można też zwiedzić piwnice Pałacu Branickich oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Ponadto – tradycyjnie już – będzie  możliwość zobaczenia XVIII-wiecznego zegara w bramie pałacowej.

Na chętnych czekają także atrakcje przygotowane przez miejskie placówki kultury. Tego wieczoru można wybrać się do teatru przy ul. K. Kalinowskiego i zwiedzić wraz z pracownikami pracowni plastycznej BTL Piwnicę Lalek, obejrzeć wystawy w CLZ lub wyruszyć w podróż do Parku Militarnego przy ul. Węglowej 3. Bogatą ofertę dla dzieci w różnym wieku przygotował BOK/CLZ – gry, zabawy, działania z klockami Lego przy ul. Warszawskiej 19. Projekcję upamiętniającą 160. rocznicę Powstania Styczniowego oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej zaprezentuje Muzeum Pamięci Sybiru.

Z kolei miłośników militariów powinna zainteresować oferta Muzeum Wojska. Na białostoczan przy ul. J. Kilińskiego będzie czekała wystawa sprzętu wojskowego 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i pokazy grupy rekonstrukcyjnej oraz spacer historyczny „Szlakiem białostockich wodociągów”. Będzie też możliwość zwiedzania Parku Militarnego przy ul. Węglowej.

Pierwsza Noc Muzeów została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Cztery lata później stała się imprezą powszechną, biorą w niej udział miasta z całej Europy. Co roku w maju muzea, galerie i instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie.

Kamila Bogacewicz

Pałacyk Gościnny

Ulotka: Noc Muzeów 2023

rozmiar: 1,32 MB PDF pobierz
Do góry