• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wyzwolenie Białegostoku

Dodana: 19.02.2020 14:13

Mieszkańcy, służby mundurowe oraz przedstawiciele władz Białegostoku uczcili 101. rocznicę wyzwolenia miasta z rąk zaborców. Wspólnie złożyli hołd bohaterom naszej niepodległości.  

Rocznicę wyzwolenia miasta z rąk zaborców Białystok uczcił w trakcie uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Obchody tego święta rozpoczęły się o godz. 12.00. Uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty, zapalili znicze.

Po uroczystości chętni wzięli udział w spacerze historycznym „Pierwsze dni wolnego miasta” zorganizowanym przez Muzeum Wojska. Uczestnicy wraz z przewodnikiem odwiedzili centrum Białegostoku poświęcając uwagę miejscom związanym z wydarzeniami roku 1919.  

Z okazji rocznicy Muzeum Wojska przygotowało także internetowy Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Quiz jest udostępniony na stronie www.mwb.com.pl/test_wiedzy. Może się z nim zmierzyć każdy. Test składa się z 30 pytań o charakterze zamkniętym i jest zróżnicowany pod względem stopnia trudności. Nagrodą jest pamiątkowy certyfikat, który można wydrukować po przejściu przez wszystkie zagadnienia.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

Anna Kowalska

Do góry