Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wystawa fotograficzna w CAS

Dodana: 17.12.2021 15:07

Kategorie: Kultura Aktualności CAS

W Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Świętego Rocha 3 dziś (17 grudnia) odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Światłość w ciemności świeci. Twarze Żywej Szopki w Marcellano we Włoszech”, autorstwa księdza Dariusza Kowalewskiego.

Żywa Szopka w Marcellano w centralnych Włoszech, nieopodal Asyżu organizowana jest od 38 lat przy wielkim zaangażowaniu parafian, którzy wcielają się w role mieszkańców Betlejem. Co roku liczni turyści przyjeżdżają, aby obejrzeć tę niezwykłą inscenizację.

Wystawa dokumentująca włoską żywą szopkę obejmuje 20 zdjęć przedstawiających niektóre jej postacie: Świętą Rodzinę, Trzech Króli, żołnierzy, rzemieślników – garncarza, tkaczkę, mieszkańców. Autorem fotografii jest Dariusz Kowalewski. Zdjęcia przygotowywał w latach 2017-2020.

– Podczas robienia fotografii postanowiłem nie używać flesza lub innych sztucznych źródeł światła, bazując tylko na tych, które znajdowałem w danym otoczeniu. To była prawdziwa przygoda mierzyć się z niedoborem światła, niemożnością postawienia statywu,  tłumem ludzi w ciągłym ruchu, przejmującym chłodem, czasami wiatrem lub deszczem. Wykonanie w takich warunkach, technicznie akceptowalnego, interesującego i godnego podzielenia się z szerszą publicznością zdjęcia, było wielką szkołą cierpliwości i jednocześnie walką z samym sobą – podkreśla autor.

– Warto wybrać się do Centrum Aktywności Społecznej i obejrzeć tę niezwykle interesującą wystawę. Imponujące jest zarówno zaangażowanie mieszkańców Marcellano w kreację żywej szopki, jak też praca autora zdjęć nad ciekawym udokumentowaniem tego wydarzenia – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Wystawa jest otwarta dla mieszkańców codziennie do 31 stycznia 2022 r., w godz. 8.00-20.00. Wstęp wolny – po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym (85 869 65 64).

Ksiądz Dariusz Kowalewski pochodzi z Ełku. Jest absolwentem Wydziału Prawa Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Kilka lat studiował w Asyżu, gdzie ukończył teologię i w 2012 r. został wyświęcony na kapłana w katedrze w Orvieto. Mieszka we Włoszech w Umbrii, we wspólnocie kapłańskiej San Terenziano, której częścią jest Marcellano.

Agnieszka Błachowska

Do góry