• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wypalanie traw – groźne i niepotrzebne

Od dłuższego czasu nie padał deszcz, wilgotność powietrza jest bardzo niska. A początek wiosny to czas, kiedy wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków spowodowanych wypalaniem traw i suchych roślin. Przypominamy jest to szkodliwe, niebezpieczne i niedozwolone. 

Wraz z nadejściem wiosny rośliny zaczynają się rozwijać, a zwierzęta dobierają się w pary. Jednak proces wzrostu i rozwoju w przyrodzie zostaje w wielu miejscach zaburzony przez wiosenne wypalanie traw, które niszczy środowisko i wszystko, co w nim żyje. Wypalanie traw – wbrew panującemu przekonaniu – nie przynosi żadnych korzyści. Przeciwnie, ten proceder powoduje wiele szkód. Ziemia się nie użyźnia, tylko wyjaławia. Zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Natomiast z dymem do atmosfery przedostają się duże ilości dwutlenku węgla i siarki oraz substancji rakotwórczych. Ogień niszczy miejsca lęgowe ptaków, a także zabija cenne gatunki roślin leczniczych i miododajnych. W płomieniach lub na skutek poparzeń giną zwierzęta. 

Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność. Zwłaszcza w tym roku, kiedy wszyscy walczymy z pandemią. Strażacy, a także służby ratownicze mają mnóstwo obowiązków. Lepiej, żeby nie byli dodatkowo angażowani w akcje gaszenia pożarów lasów, traw, łąk i nieużytków, bo w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

Wypalanie traw, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione. Za naruszenie tych zakazów grożą odpowiednie sankcje – może to być kara grzywny lub aresztu.

Anna Kowalska

Do góry