Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Wybory prezydenckie 2020. Jak głosować?

Dodana: 10.06.2020 12:10

Kategorie: Aktualności Urząd

28 czerwca odbędą się wybory na prezydenta Polski. Ze względu na zagrożenie koronawirusem wprowadzono nowe zasady głosowania – dotyczące reżimu sanitarnego, a także dla osób, które nie będą mogły udać się do lokali wyborczych ze względu np. na kwarantannę.

W dniu wyborów (28 czerwca) lokale wyborcze będą czynne w godz. od 7.00 do 21.00. Jeżeli ktoś planuje w tym czasie wyjazd, może dopisać się do spisu wyborców w innym miejscu. Można to zrobić przez internet lub osobiście w urzędzie gminy (wówczas wcześniej należy pobrać z internetu wniosek o dopisanie do spisu wyborców). Ostateczny termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców upływa 23 czerwca.

Osoby, które zdecydują się na głosowanie korespondencyjne (np. ze względu na kwarantannę), muszą o tym powiadomić urząd gminy do 16 czerwca. Wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego powinni otrzymać pakiety wyborcze do 23 czerwca. Termin wrzucenia kopert zwrotnych do skrzynek pocztowych lub dostarczenia ich do urzędów gmin mija 26 czerwca. Również w dniu wyborów w godzinach otwarcia lokali będzie możliwe dostarczenie kopert do właściwych obwodowych komisji wyborczych – osobiście lub za pośrednictwem innych osób.

Urząd Miejski apeluje do mieszkańców, aby sprawy wyborcze w Departamencie Obsługi Mieszkańców załatwiali głównie w formie elektronicznej, pocztą lub wrzucając wniosek do urny podawczej znajdującej się w budynku urzędu przy ul. Słonimskiej 1.

Szczegółowe informacje wyborcze dostępne są w Biuletynie Informacji Publiczne www.bip.bialystok.pl w zakładce „Wybory Prezydenta RP” lub pod numerem infolinii 85 879 79 79.

Umawianie wizyt w sprawach wyborczych – pod numerami telefonów: 85 869 64 29 lub 85 869 64 25.

Anna Kowalska

Do góry