• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wschód Kultury/Inny Wymiar

Dodana: 19.08.2021 15:34

Dziś (19 sierpnia) w Białymstoku rozpocznie się Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Na białostoczan i turystów do 22 sierpnia będzie czekało wiele wydarzeń artystycznych, muzycznych, filmowych i teatralnych. Swoją twórczość zaprezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur.

Festiwal Inny Wymiar od 2013 roku organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia (2007 r.) prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi.

– Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się w Białymstoku już po raz dziewiąty. W tegorocznym programie znalazły się liczne występy muzyczne, pokazy filmowe, wystawy, spektakle. Serdecznie zapraszam mieszkańców naszego miasta i turystów do udziału w tych wydarzeniach – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności) znalazło się ponad 20 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny (na niektóre obowiązuje rejestracja online). W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Pink Freud, Karaś/Rogucki, Mamadou & Sama Yoon i Goście, czyli Pablopavo, Ifi Ude oraz Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska i Ewa Wałecka z Kapeli ze Wsi Warszawa i zespół Chłopcy kontra Basia. W programie znalazł się także interdyscyplinarny projekt „Kobiety Wschodu II”, koncert z potańcówką Kapeli Batareja i Kapeli Zhydovachka oraz projekt „Robert Diabeł” w wykonaniu Natana Kryszka, Bruna Jasieńskiego, Michała Aftyki, Marcina Sojki i Daniela Wołkowyskiego. Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy: „Ukraina” Stepana Rudika, „Wyśniona historia kina na Podlasiu” kolektywu Górski i Kaufman Bros & Sista, „Kaduk” Magdaleny Franczak i ekspozycja plenerowa – „Szlakiem przydrożnych kapliczek”. W ramach Innego Wymiaru Teatru widzowie zobaczą spektakl „Curik ahejm. Powrót do domu” nawiązujący do likwidacji przez hitlerowców białostockiego getta w 1943 roku, monodram Natalii Sakowicz „Romans” i spektakl „Będzie znak” w reżyserii Gosi Dębskiej. Inny Wymiar Filmu to: „Lang ist der Weg”, pierwszy film przedstawiający Holocaust z żydowskiej perspektywy oraz wielokrotnie nagradzany dokument „Wieloryb z Lorino” o mieszkańcach Półwyspu Czukockiego. W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny „Opowieści z Białostoczku”, rozmowa z Leszkiem Szerepką o Białorusi w oparciu o jego książkę „Białoruski snajper”, plenerowy performans taneczny i gra terenowa zarazem – PLANTacja Sztuki oraz Wieczór szabatowy z pieśnią i opowieścią żydowską „Przy chasydzkim stole”.

Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Więcej informacji (np. szczegółowy program) można znaleźć na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Do góry