• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wschód Kultury – Inny Wymiar 2020

Już po raz ósmy Inny Wymiar zagości w Białymstoku. Inaczej niż w poprzednich latach – tym razem białostocka odsłona zainauguruje cały festiwalowy cykl Wschodu Kultury. Festiwalowe wydarzenia w stolicy Podlasia będą odbywały się między 20 a 23 sierpnia.

Festiwal Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, a w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo. Przywraca pamięć o tym, co utracone, jednocześnie ukazując dokonania współczesne.

Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

– Program białostockiego festiwalu Wschodu Kultury/Inny Wymiar tradycyjnie już ma charakter interdyscyplinarny. Tegoroczny Inny Wymiar to m.in. koncerty plenerowe i klubowe, muzyka folkowa, elektroniczna, ale też dawna i klasyczna. To  pokazy filmowe, wystawy, spektakle teatralne, spotkania i rozmowy poświęcone nieodległej historii i miastom wschodniego pogranicza. Będą też spacery edukacyjne służące odbudowywaniu lokalnej pamięci, przybliżające historię miejsc i ludzi. Wszystko to zaprezentują twórcy krajowi oraz partnerzy z Armenii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Izraela, Macedonii, Słowenii, Ukrainy – powiedział Adam Musiuk, zastępca prezydenta Białegostoku.

Tym, co wyróżnia festiwal, jest podział na pięć wymiarów: muzyki, sztuki, teatru, filmu i społeczności.

W ramach Innego wymiaru muzyki słuchacze różnych gatunków muzycznych znajdą coś dla siebie. W nurcie muzyki folkowej będzie można usłyszeć m.in. Dagadanę i Czeremszynę. Koncert „Kobiety Wschodu” pokaże różne oblicza artystek tworzących w naszym regionie. Recital „God dag Chopin!” i „Muzyka szwedzkiego dworu” to propozycje dla wielbicieli muzyki klasycznej. A projekt „Miasto utkane z dźwięków” przybliży dorobek znanych białostoczan (m.in. Wiery Gran czy Zygmunta Białostockiego).

Inny wymiar sztuki to cztery wystawy. „Strach” przedstawia prace 24 artystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz z pogranicza z Azją. „Niewidzialni” to efekt projektu fotograficznego o Ukraińcach żyjących w Wielkopolsce. Wystawa „Na tatarskim szlaku” to próba uchwycenia subtelnej specyfiki mniejszości tatarskiej w Polsce. Zobaczyć będzie można także wystawę fotografii Arega Balayana – „MOB. (Military mobilization)”.

W ramach Innego wymiaru teatru zaprezentowane zostaną spektakle: „PeKiN” Teatru PAPAHEMA, thriller pandemiczny „Rok metalowego szczura” Grupy Coincidentia, „Wilcze dzieci” Kooperacji Flug inspirowany losami niemieckich sierot. Odbędą się także dwie transmisje spektakli – „Prudok” niezależnego projektu teatralnego To My, opartego na książce Białorusina Andreja Chorwata i „Tata, kochałeś mnie?” ukraińskiego Teatru Złote Wrota.

W ramach Innego Wymiaru filmu pokazane zostaną dwa nagradzane na europejskich festiwalach filmy: „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej i „Ojciec” bułgarskiego duetu Kristina Grozeva i Petar Valchanov.

W ramach Innego wymiaru społeczności można będzie wybrać się na spacer edukacyjny „Znikające miejsca i ludzie” i bliżej poznać ulicę Mickiewicza, jedną z najstarszych ulic Białegostoku. Odbędzie się także promocja książki „(Nie)modny Białystok 1939-1959” – bogato ilustrowanej pozycji o tym, co nosiło się w latach 1939-1959 w naszym mieście.

Istniejący od 2007 r. festiwal Inny Wymiar od 2013 r. jest częścią projektu Wschód Kultury. W tym roku festiwal rozpocznie, a nie zakończy Wschód Kultury, który z Białegostoku przeniesie się do Rzeszowa (28-30.08.) i Lublina (3-6.09.).

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.bok.bialystok.plwww.edycje.innywymiar.bialystok.pl.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry