• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wózki inwalidzkie na parkingu

Samochody pełnosprawnych kierowców na tzw. kopertach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych – to widok dość powszechny. W Białymstoku być może będzie ich znacznie mniej dzięki akcji przeprowadzonej przez Fundację Inicjatyw Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Impuls

„Ja tylko na chwilę”, „Zaraz wracam” czy „Przywiozłem dziadka” – tak zwykle tłumaczą się kierowcy, którzy zastawiają miejsca niepełnosprawnych. Organizatorzy akcji postanowili więc wykorzystać te hasła i umieścili je na wózkach inwalidzkich, które na wiele godzin zablokowały miejsca parkingowe w jednej z białostockich galerii handlowych. Akcja była na tyle spektakularna i zaskakująca, że kierowcy – w pełni sprawni posiadacze aut – z rozwagą zajmowali miejsca na parkingu. Zdarzyła się również sytuacja, że osoba, która zaparkowała samochód na kopercie, po zorientowaniu się o co chodzi, natychmiast z tego miejsca odjechała.

– Działania tego typu mają zawsze wymierne korzyści – mówi Adam Kujawa, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. – Fundacji Impuls chciałbym serdecznie pogratulować tej akcji. Zawsze podkreślam, że lepiej uczulać społeczeństwo, niż karać.

To była pierwsza tego typu kampania w Polsce. Zrobiło się o niej głośno, a przez to głośniej akcentowane są problemy osób niepełnosprawnych – klientów m.in. sklepów, którzy mają problem z zaparkowaniem samochodu w miejscach specjalnie dla nich wyznaczonych. Fundacja Impuls we współpracy z filmowcem Krzysztofem Kiziewiczem przygotowała film, który obejrzeć można na profilu fundacji na YouTubie.

Iza Wolińska

Do góry