Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Wizyta Marszałka Senatu w Białymstoku

Dodana: 25.06.2020 14:41

Do naszego miasta przyjechał dziś (25 czerwca) Marszałek Senatu RP, prof. Tomasz Grodzki. Białystok ujął go wielokulturowością i bogatą historią. Marszałek jest pełen podziwu dla wspólnoty budowanej przez lokalną, samorządową społeczność.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania marszałka z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim. W Pałacyku Gościnnym przy ul. J. Kilińskiego była mowa m.in. o bieżącej sytuacji samorządów w Polsce. Senat RP pod przewodnictwem marszałka Grodzkiego stał się patronem samorządu i konsekwentnie wspiera ideę samorządności w Polsce.

Po spotkaniu w Pałacyku marszałek wziął udział w uroczystym otwarciu i poświęceniu miejsca pamięci na dawnym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim na Rynku Siennym. Kolejnym miejscem, które odwiedził, była katedralna cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Następnie uhonorował bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, składając kwiaty pod jego pomnikiem. Złożył również wieniec pod Pomnikiem – Grobem Nieznanego Sybiraka. Bezpośrednio potem udał się na spotkanie z Sybirakami i zwiedził Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej.

– Muzeum Pamięci Sybiru ma pomagać budować pamięć o Polskiej Golgocie Wschodu. Chcemy przestrzegać nowe pokolenia, aby ta historia się nie powtórzyła. Organizowane od lat Marsze Żywej Pamięci Polskiego Sybiru to żywa lekcja historii, a muzeum to kolejny krok w budowaniu tej pamięci – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.  

Podczas spotkania profesor Grodzki jako reprezentant Senatu Rzeczpospolitej Polskiej zadeklarował, że Sybiracy znajdą w Senacie przyjaciela i patrona, instytucję wspierającą.

To jest moralne zobowiązanie naszego pokolenia, aby nieść wiedzę o trudnej historii. Musimy to robić, aby dramaty, które były także Waszym udziałem, nigdy się nie powtórzyły – powiedział prof. Tomasz Grodzki. – Muzeum Pamięci Sybiru to piękne dzieło, które powinno promieniować na całą Polskę, a nawet na cały świat. Dziękuję, że je finalizujecie.

Z Białegostoku marszałek Grodzki udał się do Kruszynian na spotkanie z Tatarami.

Agnieszka Błachowska

Do góry