• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Warsztaty UNHCR

Dodana: 06.04.2022 14:05

Samorządowcy z województwa podlaskiego rozmawiali w Muzeum Pamięci Sybiru o tym, jak organizować pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na zaproszenie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez przedstawicielki Urzędu Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNHCR).

Warsztaty pt. „Lokalna odpowiedź na sytuację uchodźczą w Polsce” zostały zorganizowane w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Uczestnikami byli przedstawiciele władz lokalnych z naszego województwa. Szkolenie poprowadziły: Maria Pamuła – specjalistka d.s. Ochrony Uchodźców i Katarzyna Oyrzanowska – specjalistka ds. Integracji Uchodźców.

– Spotykamy się w symbolicznym miejscu, w Muzeum Pamięci Sybiru, aby porozmawiać o formach pomocy Ukrainie i obywatelom Ukrainy. W tym trudnym czasie okazujemy wsparcie i solidarność. Jednocześnie apelujemy do rządu o lepszą koordynację tej pomocy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Prowadzące warsztaty przedstawiły między innymi schemat koordynacji pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce oraz informacje o wsparciu finansowym. Celem UNHCR jest współpraca przy koordynowaniu pomocy dla uchodźców, zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Integracja odbywa się przede wszystkim na poziomie lokalnym. Ważnym zadaniem jest rozeznanie w tym, kto przekracza granicę. Wiedząc, że są to przede wszystkim kobiety, dzieci, osoby z niepełnosprawnościami, łatwiej jest przygotować odpowiedź na ich potrzeby. Pozwala to lepiej opracować niezbędne informacje dotyczące np. pomocy psychologicznej, prawnej, medycznej.

Obecnie UNHCR oferuje wsparcie finansowe dla uchodźców z Ukrainy. O pomoc finansową mogą się ubiegać osoby, które po 24 lutego uciekły z Ukrainy. Wsparcie udzielane jest raz w miesiącu, na okres minimum trzech miesięcy. Uprawnieni odbiorcy otrzymają ok. 700 zł na jedną osobę i ok. 600 zł na kolejną w rodzinie. Limit osób w rodzinie, które mogą otrzymać pomoc, wynosi cztery osoby. Aby uzyskać takie wsparcie, należy najpierw umówić się na wizytę (w Warszawie, od 7 kwietnia także w Krakowie).

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) – agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych – zostało powołane w grudniu 1950 roku. Upoważnione jest do prowadzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Do głównych działań należy stanie na straży praw uchodźców oraz pomoc w zapewnieniu azylu, repatriacji. Siedziba urzędu znajduje się w Genewie w Szwajcarii. Organizacja jest aktywna w 132 krajach. Według danych UNHCR z 2021 r. dociera z pomocą do ponad 82 mln osób przymusowo przesiedlonych.

Kamila Bogacewicz

Do góry