• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Warsztaty do nauki zawodu

Dodana: 19.04.2018 13:45

Kategorie: Aktualności Edukacja

Trzy nowoczesne warsztaty i magazyny do praktycznej nauki zawodu powstały w białostockim Zespole Szkół Zawodowych nr 5. Korzystają z nich uczniowie, którzy w przyszłości chcą pracować w branży budowlanej. Tę inwestycję sfinansowało Miasto Białystok.

W czwartek (19 kwietnia) szkołę zawodową przy ul. Antoniuk Fabryczny 40 odwiedził prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Okazją do spotkania z uczniami było uroczyste otwarcie warsztatów szkolnych, sfinansowanych z budżetu miasta. Prace remontowe objęły trzy warsztaty i trzy magazyny dla takich zawodów jak: monter (zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie), dekarz i murarz-tynkarz. Wyremontowano także szatnię dla uczniów, sklepik oraz zaplecze do pracowni fryzjerskiej. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 685 tys. zł. Wyposażenie pozyskano od firm budowlanych oraz w ramach projektu unijnego „Podnoszę kwalifikacje – jestem dobrym pracownikiem”.

W Białymstoku, podobnie jak w całym kraju, kładziemy nacisk na rozwój kształcenia zawodowego. Tego wymaga współczesny rynek pracy. Brakuje fachowców, a dobry zawód to gwarancja dobrego miejsca pracy – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że w białostockich szkołach przyszli profesjonaliści mają coraz lepsze warunki do rozwoju zawodowego.

W szkole na Antoniuku działa także m.in. komputerowa pracownia budowlana, która w I semestrze tego roku szkolnego została przez uczniów wyremontowana. Miasto sfinansowało sieć elektryczną, a wyposażenie pozyskano z projektu unijnego. Uczniowie mają dobre warunki do nauki, odnoszą także sukcesy w konkursach i turniejach branżowych (np. dekarskich, budowlanych, murarskich).

W 2018 roku Kamil Sadowski, uczeń klasy dekarskiej, został zwycięzcą 47. edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Poszedł w ślady taty i starszego brata, którzy pracują w tym zawodzie. Chłopak chce w przyszłości zostać dekarzem, a nawet myśli o założeniu własnej firmy dekarskiej.

Przekonał się do tej pracy obserwując tatę i brata, oraz uczestnicząc w wielu stażach i praktykach zawodowych. Zwycięstwo w ogólnopolskich zawodach potwierdza jego umiejętności i to, że dokonał dobrego wyboru szkoły i zawodu. Kamil żyje nie tylko szkołą. Interesuje się muzyką, gra też w piłkę nożną.

W tym roku w 10 białostockich technikach uczy się prawie 5,4 tys. osób, a w 7 branżowych szkołach I stopnia – prawie 650 uczniów. Uczniowie są kształceni w ponad 50 zawodach. Miasto w nowym roku szkolnym dla pierwszoklasistów szykuje ok. 2,2 tys. miejsc. Powstaną także nowe kierunki: technik automatyk, technik transportu kolejowego, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw, monter stolarki budowlanej.

Ponadto w naszym mieście powstają nowe Centra Kształcenia Praktycznego: w Zespole Szkół Gastronomicznych i Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych. W planach jest utworzenie takich placówek przy Zespole Szkól Rolniczych, Zespole Szkół Elektrycznych i Zespole Szkół Technicznych.

Kamila Bogacewicz

Do góry