• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wakacje w Białymstoku

Dodana: 08.07.2020 12:55

W lipcu i sierpniu białostoczanie oraz turyści odwiedzający nasze miasto będą mogli wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. Zróżnicowanych atrakcji nie zabraknie ani dla najmłodszych, ani dla dorosłych. O szczegóły można pytać w Multimedialnym Centrum Informacji Turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich.

Informacja turystyczna przy Pałacu Branickich (ul. J. Kilińskiego 1) jest czynna codziennie w godz. 10.00-18.00. Przewodnicy, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, udzielają zainteresowanym informacji na temat miasta i okolic.

W weekendy i dni świąteczne (do 27 września) odwiedzający centrum informacyjne mogą też zobaczyć zabytkowy zegar w pałacowej bramie. Zwiedzanie jest możliwe w godz. 10.30-17.30 – wejście co pół godziny, maks. 3 osoby (lub 6 osób w przypadku rodzin).

MCIT zaprasza też na „Pałac w pigułce” – bezpłatne spacery z przewodnikiem PTTK, które odbywają się w soboty i niedziele (do 27 września). Za każdym razem zbiórka odbywa się w Bramie Pałacowej o godz. 12.00 i 14.00.

Chętni mogą także podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego na wieży kościoła św. Rocha przy ul. ks. A. Abramowicza 1. Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-16.00, a w niedziele i święta w godz. 14.00-17.00.

Z kolei 1 lipca na Rynek Kościuszki powróciła ramka do robienia zdjęć „Dumni z Białegostoku!”. Zachęcamy do skorzystania z okazji i robienia pamiątkowych fotografii.

Na ulicach Białegostoku w każdą niedzielę pojawia się zabytkowy „ogórek”. Przejazdy organizowane są o godz. 11.00, 12.00 i 13.00. Zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym w autobusie może przybywać nie więcej niż 20 osób. Wyjazdy, jak co roku, odbywają się z przystanku przy Pałacu Branickich (Plac Jana Pawła II). Kursy będą organizowane do 27 września. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można otrzymać w punkcie informacji turystycznej lub poprzez rezerwację e-mailową (mcitbialystok@gmail.com).

Natomiast od 11 lipca do końca wakacji, w każdą sobotę będą odbywać się wycieczki zabytkowym Jelczem. Na każdej z trzech tras (godz. 12.00 – „Wielokulturowy Białystok”, godz. 13.00 – „Białystok przemysłowców” i godz. 14.00 – „Śladami białostockich murali”) o mieście będzie opowiadał przewodnik PTTK. Wyjazdy będą odbywać się z przystanku na Placu Jana Pawła II/Pałac Branickich. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny, w Jelczu będzie mogło przebywać nie więcej niż 30 osób, a między kursami autobus będzie dezynfekowany. 

Jednocześnie zapraszamy do odkrywania Białegostoku za pośrednictwem dobrze już znanych miejskich szlaków turystycznych: esperanto i wielu kultur, rodu Branickich, białostockich  fabrykantów, świątyń, architektury drewnianej, osiedla Bojary, nowożytnych cerkwi i białostockich murali.

Ponadto w tym sezonie wakacyjnym realizujemy cykl spacerów z przewodnikami PTTK, pod hasłem „10 Twarzy Białegostoku”. Pierwszy spacer odbył się 5 lipca i cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. W planie jest jeszcze dziewięć coniedzielnych wycieczek, podczas których białostoczanie będą mogli bliżej poznać historię i kulturę Białegostoku.

Najbliższy spacer „Zielone serce Białegostoku” odbędzie się w niedzielę (12 lipca) o godz. 11.00 i 15.00 w dolnej części Ogrodu Branickich, Parku Starym przy Teatrze Dramatycznym i rosarium (przy praczkach). Zbiórka: Pawilon pod Orłem. Inicjatywa „10 Twarzy Białegostoku” przyczynia się do promocji miasta, upowszechniając jego markę i ukazując je jako miejsce przyjazne mieszkańcom.

Dodatkowe informacje turystyczne są dostępne na stronie www.odkryj.bialystok.pl.

W załączniku znajduje się oferta instytucji kultury na sezon wakacyjny.

Agnieszka Błachowska


Oferta instytucji kultury na lato

rozmiar: 319,37 KB PDF pobierz

Oferta instytucji kultury na lato (do odczytu)

rozmiar: 25,18 KB DOCX pobierz
Do góry