• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Wakacje w Białymstoku

Rozpoczęły się wakacje – czas odpoczynku i zwiedzania. Turyści, którzy zdecydują się w sezonie letnim na przyjazd do naszego miasta, będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na wszystkie pytania o to, co można latem robić w Białymstoku, odpowiedzą pracownicy Multimedialnego Centrum Informacji Turystycznej przy ul. J. Kilińskiego.

Wszyscy odwiedzający w wakacje nasze miasto uzyskają przydatne informacje w Multimedialnym Centrum Informacji, czynnym codziennie w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich w godz. 10.00-18.00. Przy okazji wizyty w tym miejscu warto też obejrzeć zabytkowy zegar na wieży Bramy Pałacu. Ta atrakcja jest dostępna we wszystkie weekendy i dni świąteczne.

Ciekawym sposobem na zwiedzanie naszego miasta są przejażdżki zabytkowymi autobusami, podczas których przewodnicy turystyczni opowiadają pasażerom o historii i znanych białostoczanach. Podróże zabytkowym Jelczem odbywają się według harmonogramu w lipcowe, sierpniowe i wrześniowe weekendy o godz. 13.00, 14.00 i 15.00. Autobusy jeżdżą trzema trasami: „Wielokulturowy Białystok”, „Białystok przemysłowców” i „Białystok szlakiem niepodległości”. Odjeżdżają z przystanku Plac Jana Pawła II/Pałac Branickich.

Oprócz tego 11 lipca i 11 sierpnia odbędą się wycieczki zabytkowym „ogórkiem” nawiązujące tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Te autobusy wyruszą w trasę dwa razy, o godz. 11.00 i 17.00.

– Białystok to piękne miasto, które warto poznać zarówno ze względu na jego historię, jak też współczesne osiągnięcia artystyczne i wydarzenia kulturalne. Są tu nie tylko zabytki i ślady wielokulturowych tradycji, ale też chociażby jedne z najpiękniejszych w kraju murale. Zapraszam do Białegostoku, poznajcie bliżej nasze miasto – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

W Białymstoku bardzo dobrze działa komunikacja rowerowa BiKeR. Oprócz licznych stacji i rowerów miejskich turyści zainteresowani takim sposobem na zwiedzanie miasta mają do dyspozycji 120 km dróg rowerowych. Przez nasze miasto przebiega też najpiękniejsza trasa rowerowa Polski – szlak Green Velo – dzięki któremu wielu gości zawita do nas.

Chwile przeznaczone na relaks turyści mogą spędzić na plaży na Dojlidach. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia w tym miejscu komfortowe warunki do wypoczynku, również aktywnego. Przy plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu sportowego: łodzi, kajaków, rowerów wodnych, górskich i in. Można też popływać na żaglówkach. Najmłodsi mają do dyspozycji nie tylko piaszczystą plażę i kąpielisko, ale też place zabaw i siłownię pod chmurką. Są tam też zlokalizowane punkty gastronomiczne, miejsca na grilla i ognisko.  

W lipcu i sierpniu białostocki Ośrodek Kultury organizuje „Lato w Mieście”. Na pewno warto poznać program, w którym są ujęte liczne koncerty i pokazy filmowe – zarówno plenerowe, jak i w BOK-u przy ul. Legionowej lub w Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy ul. Warszawskiej. Wśród licznych wydarzeń artystycznych i kulturalnych odbywających się w Białymstoku w sezonie letnim każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład 13-14 lipca na dziedzińcu Pałacu Branickich odbędzie się dwudniowa impreza muzyczna „New Pop Festival”.

Natomiast rodziny z dziećmi zainteresować może propozycja białostockiego stadionu, który między 2 a 6 lipca organizuje akcję „Rozpocznij wakacje na Stadionie Miejskim w Białymstoku”. Będzie to tydzień bezpłatnych atrakcji dla najmłodszych turystów odwiedzających Białystok i mieszkańców miasta.

Więcej szczegółów dotyczących wakacyjnych atrakcji w Białymstoku znajduje się na stronie www.odkryj.bialystok.pl.

Agnieszka Błachowska

Do góry