Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

W szkołach o jeżach

Dodana: 23.10.2019 12:37

W październiku i listopadzie w trzynastu białostockich szkołach podstawowych odbędą się zajęcia edukacyjne o jeżach. Niektórym placówkom zostaną przekazane domki dla jeży, które staną w mało uczęszczanych, spokojnych, zadrzewionych miejscach. Akcję „Jeż to pożyteczny zwierz” zorganizowało Miasto Białystok.   

Spotkania z uczniami poświęcone jeżom przede wszystkim poszerzają wiedzę najmłodszych białostoczan o biologii, zagrożeniach i realnych możliwościach pomocy temu chronionemu prawem zwierzęciu. Zaletą zajęć jest pokazanie dzieciom prawdziwej natury jeży, weryfikacja „bajkowego postrzegania” tego gatunku. Prowadzący podczas spotkań z dziećmi nie tylko przekazują wiadomości o jeżach, ale zwracają uwagę na różnorodność świata przyrody w naszym mieście i rozbudzają chęci do jego poznawania. Każda lekcja kończy się quizem sprawdzającym zapamiętaną wiedzę. Ponadto szkoły, które mają odpowiednie warunki, otrzymują bezpłatnie domki dla jeży ze specjalnymi labiryntowymi wejściami.      

– Warto szerzyć wiedzę przyrodniczą wśród najmłodszych. Dzięki miejskiej akcji edukacyjnej dotyczącej jeży dzieci dowiadują się, jak mogą pomóc tym zwierzętom, poznają ich naturę, potrzeby i zagrożenia – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

Pierwsze zajęcia o jeżach odbyły się 1 października w szkole nr 31 przy ul. Żurawiej. Inne placówki, które zgłosiły się do udziału w akcji to: SP nr 5, SP nr 24, SP nr 28, SP nr 30, SP nr 32, SP nr 33, SP nr 42, SP nr 43, SP nr 45, SP nr 50 i SP nr 51. Ostatnie spotkanie z tego cyklu zostanie zorganizowane pod koniec listopada w szkole nr 47 przy ul. Palmowej.

Agnieszka Błachowska

Do góry