• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Uwaga na upały

Dodana: 27.06.2024 10:38

Do Polski nadciągnęła fala upałów. Wysokie temperatury stanowią w wielu przypadkach zagrożenie, dlatego funkcjonariusze Straży Miejskiej w Białymstoku przeprowadzili akcję informacyjną wśród mieszkańców miasta. Ostrzegali przed pozostawianiem w samochodach dzieci i zwierząt. Przetrwać upał w centrum Białegostoku pomagają też Wodociągi Białostockie. 

Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura powietrza w piątek (28 czerwca) w naszym regionie może sięgnąć 34 stopni C. Przy tak wysokiej temperaturze we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju „szklarnia”, w której jest znacznie bardziej gorąco, niż na zewnątrz. Pod żadnym pozorem nie wolno wówczas zostawiać tam dziecka, ani zwierzęcia. Przez brak rozwagi można mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie.

Mundurowi z białostockiej Straży Miejskiej przeprowadzili wśród mieszkańców Białegostoku akcję informacyjną na temat konsekwencji takich zachowań. Wręczali ulotki, a także zachęcali właścicieli i najemców sklepów do umieszczania w widocznych miejscach plakatów. Informacje w nich zawarte są zwięzłe i bardzo czytelne. Przesłanie jest jednoznaczne – pozostawianie w nagrzanym pojeździe dziecka może kosztować je życie.

Nie bądźmy obojętni – apelują strażnicy. Gdy ktoś zauważy, że jakaś osoba lub zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu, natychmiast poinformujmy odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 986. Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że istnieje zagrożenie życia, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie potrzebującego z pojazdu, włącznie z wybiciem szyby.

Podobnie jak w ubiegłych latach podczas upałów, Wodociągi Białostockie ustawiły i włączyły bramki zraszające. Znajdują się w pobliżu Ratusza oraz po drugiej stronie ulicy, w pobliżu pomnika J. Piłsudskiego. Będą zasilane wodą z hydrantu, gdy temperatura zewnętrzna osiągnie 24 stopnie C. w cieniu. Wodę warto też mieć zawsze przy sobie, bo to najlepszy napój na upały.

Anna Kowalska

PLAKAT.jpg

Do góry