• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Uroki baroku w Białymstoku

Dodana: 06.06.2024 13:43

Wkrótce rozpocznie się VII edycja festiwalu Barokowe Ogrody Sztuki. Cykliczne wydarzenie organizowane przez Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku w tym roku odbędzie się w dniach 14,15 i 16 czerwca. To doskonała okazja, aby poznać bogatą kulturę i sztukę epoki baroku, posłuchać muzyki dawnej wykonywanej na żywo, wziąć udział w warsztatach plastycznych, podziwiać piękno Pałacu i Ogrodów Branickich. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Król Słońce - fascynacje Branickiego”.

- To wydarzenie przeniesie nas w fascynujący świat baroku, epoki kontrastów i bogatego życia kulturalnego. Program jest bardzo ciekawy, na pewno warto z tego skorzystać. Zapraszam mieszkańców naszego miasta do udziału w tej letniej ofercie – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Na 14 czerwca (piątek) zaplanowano otwarcie wystawy „Moda francuska w portretach” oraz spektakl „Magiczne ogrody” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza pod dyrekcją Romany Agnel. Spektakl taneczny nawiązuje do tematyki zabaw ogrodowych w stylu francuskim, inspirowanych ogrodami wersalskimi. Ubrani w stroje z epoki tancerze przedstawiają sceny w stylu „Fêtes Galantes”, niezwykle modne w okresie baroku i rokoko w całej ówczesnej Europie. Balet Cracovia Danza to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, kunsztowne kostiumy, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli baletu, który bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w całej Polsce oraz za granicą.

Tego samego dnia w Ogrodach Pałacu Branickich rozbłysną „Królewskie róże”. Instalację artystyczną tworzy 20 róż liczących ponad 2 metry wysokości. Gigantyczne bajkowe róże będzie można podziwiać podczas festiwalu w godz. 21.30-24.00 i w pozostałe dni do końca czerwca w godz. 21.00-24.00!

Głównym punktem festiwalowego programu będzie „Koncert dla króla” w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod kierunkiem Krzysztofa Garstki. W sobotę (15 czerwca) w Auli Magna rozbrzmiewać będą utwory najwybitniejszych kompozytorów epoki baroku, jak Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi. Głowni wykonawcy: Aneta Łukaszewicz – Mezzosopran, Anna Radziejewska – Mezzosopran, Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona, Krzysztof Garstka – Klawesynista i pedagog, z zamiłowania oraz zawodu związany przede wszystkim ze światem dawnej opery oraz XVII- i XVIII-wiecznej muzyki wokalno-instrumentalnej.

W tym dniu zaplanowano również wyjazdowy spacer edukacyjny „Fundacje Branickiego – kościół w Tykocinie” z oprowadzeniem przez historyka sztuki Annę Dąbrowską. Kultura shopping’u XVIII wieku to główny temat wykładu dra Konrada Niemiry, podczas którego dowiemy się, czy hetman Branicki chodził z żoną na zakupy!

W niedzielne południe będzie można nauczyć się tworzyć „Królewską biżuterię”. Warsztaty poprowadzi Marta Halicka w Pracowni Plastycznej Domu Kultury „Śródmieście” przy ul. Icchoka Malmeda 17. Następnie (o godz. 14.00) w Ogrodach Pałacu Branickich odbędzie się koncert zespołu Muzyki Dawnej „Ars Decorum” i Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Aniqua Bialostociensis” z Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku oraz Zespołu Tańca Historycznego „Fioretti” z Jonavy. Na uczestników festiwalu czekać będzie wykład „Król Słońce – fascynacje Branickiego” dr Anny Oleńskiej z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Festiwal zakończy znakomity koncert pt. „Muzyczny Wersal” na trzy klawesyny – pierwszy taki koncert w Białymstoku. Zagrają go mistrzynie klawesynu: Elżbieta Stefańska, Lilianna Stawarz i Anna Krzysztofik-Buczyńska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na koncerty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w siedzibie DKŚ (ul. Kilińskiego 13).

 

Opracowanie: Anna Kowalska

Do góry