Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Upamiętnienie Władysława Bartoszewskiego

Dodana: 12.01.2021 13:40

W centrum Białegostoku, na moście łączącym Plac Branickich z Placem im. Andrzeja Piotra Lussy, stanie pomnik upamiętniający profesora Władysława Bartoszewskiego. Tak zadecydowali białostoczanie podczas głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2021.

23 grudnia 2020 r. Miasto ogłosiło konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektowej monumentu.

– Koncepcja pomnika powinna opierać się na refleksji nad życiem i działalnością profesora Bartoszewskiego – więźnia Auschwitz, żołnierza AK, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnika Powstania Warszawskiego, historyka, pisarza i wybitnego dyplomaty – podkreśla prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzięki pomnikowi zmieni się symboliczny wydźwięk miejsca, w którym będzie on zlokalizowany. Most nad Białą będzie postrzegany jako hołd dla wszystkich ludzi dążących do dialogu, pojednania i porozumienia ponad podziałami.

Pomnik upamiętniający Władysława Bartoszewskiego będzie składał się z tablicy memoratywnej, rzeźby – monumentu i innych elementów, niezbędnych do wykreowania formy artystycznej. Całość zostanie wykonana jako odlewy z brązu patynowanego.  

Aby wziąć udział w konkursie, wykonawcy (profesjonalni artyści-rzeźbiarze) powinni do 1 lutego 2021 r. złożyć wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie, a następnie – do 21 kwietnia – składać prace konkursowe spełniające warunki określone w regulaminie. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez sąd konkursowy do 28 kwietnia. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 15 tys. zł i zostanie zaproszony do udziału w negocjacjach w sprawie szczegółowego opracowania pracy konkursowej.

Regulamin i inne materiały niezbędne do złożenia wniosku o dopuszczenie do udziału w konkursie oraz opracowania pracy konkursowej zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Agnieszka Błachowska

Do góry