Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Uniwersytet dla dzieci

Dodana: 25.11.2019 12:01

Indeksy wręczone, pierwszy wykład zaliczony – 330 uczniów rozpoczęło zajęcia na Podlaskim Uniwersytecie Dziecięcym. To popularna inicjatywa Politechniki Białostockiej współfinansowana przez sześć samorządów: Białystok, Siemiatycze, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Sokółkę. W tym roku do grona samorządów stawiających na rozwijanie zainteresowania nauką oraz wsparcie edukacji najmłodszych dołączył Augustów.

To już 11 edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego. W zajęciach biorą udział uczniowie z klas 4-6 szkoły podstawowej z kilku gmin województwa podlaskiego.

– To świetna inicjatywa, która łączy Politechnikę Białostocką i samorządy. Mam nadzieję, że zobaczycie, jak fantastyczną uczelnią jest Politechnika Białostocka, jak fantastycznym miastem jest Białystok i tu wrócicie – powiedział w trakcie inauguracji zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W sobotę (23 listopada) prof. PB Szczepan Piszczatowski wygłosił wykład zatytułowany „Umiesz chodzić? Ale czy wiesz, jak to robisz?”.

– Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to ważna inicjatywa, rozrastająca się z każdym rokiem i liczbowo, i terytorialnie. Nasze zadanie to zaszczepić bakcyla do nauk ścisłych, byście potem przyszli na uczelnię techniczną i zdobyli atrakcyjny zawód – powiedział do najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej rektor prof. Lech Dzienis.

Już za tydzień odbędzie się spotkanie pod hasłem „Poszukiwacze zaginionej energii – patrząc na świat przez kamerę termowizyjną”. W grudniu – „Matematyczne rozmaitości” oraz „Bezpieczeństwo w sieci i pieniądz elektroniczny”. Inne zapowiadają się równie ciekawie. Spotkania poprowadzą, poza pracownikami Politechniki Białostockiej, także przedstawiciele partnerów – Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Inne zajęcia przygotuje też Galeria im. Slendzińskich oraz Muzeum Wojska w Białymstoku. Dzięki temu uczniowie będą mogli zapoznać się z różnymi zagadnieniami nauki i sztuki.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to projekt edukacyjny, który ma już 11 lat. Do tej pory z interaktywnych wykładów i warsztatów skorzystało 1270 małych studentów. W sobotę (23 listopada) włodarze Białegostoku, Augustowa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz i Sokółki wspólnie z prof. PB Jarosławem Perszko wręczyli kolejnym małym żakom indeksy.

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry