• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Transport darów do Lwowa

Pierwszy transport darów z Białegostoku trafił już na Ukrainę. O godz. 2 w nocy (28 lutego) wysłane rzeczy zostały przejęte przez stronę ukraińską i pojechały do Lwowa. Wielkie podziękowania należą się 15 kierowcom – ochotnikom oraz wszystkim białostoczanom, którzy wzięli udział w zbiórce.

Pierwszy transport z darami dla cywilów i wojska na Ukrainie wyruszył w niedzielę (27 lutego) z Białegostoku do Lwowa.

Dzięki zaangażowaniu setek białostoczan w ciągu kilkunastu godzin udało się zebrać artykuły pierwszej pomocy, leki, koce i żywność, które wypełniły siedem aut dostawczych.

– Chciałbym bardzo podziękować mieszkańcom naszego miasta za tak liczny i, można powiedzieć, nadzwyczajny odzew, jeżeli chodzi o przynoszenie potrzebnych rzeczy miastom ukraińskim – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Maria Zubenko, wolontariuszka i koordynatorka zbiórki współpracująca z Fundacją POLZA, przyznała, że tak duży i szybki odzew białostoczan zaskoczył ją bardzo. Mówiła, że wiele osób odpowiedziało na prośbę o przynoszenie darów, przychodziły rodziny z dziećmi, ale też zgłaszali się chętni w odpowiedzi na apel o pomoc w załadowaniu darów do aut.

– Białostoczanie byli i są wspaniali. Jestem dumny z naszych mieszkańców. Szczególnie chcę podziękować Marii Zubenko, wolontariuszce i koordynatorce zbiórki, współpracującej z Fundacją POLZA i Katerinie Hacko z Fundacji POLZA. To, co zrobiłyście jest fantastyczne – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Punkt zbiórki darów w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Św. Rocha 3 działa całodobowo. Od poniedziałku (28 lutego) rzeczy można także przynosić do budynków Urzędu Miejskiego w Białymstoku (ul. Słonimska 1, J. K. Branickiego 3/5, Składowa 11, Legionowa 7, Bitwy Białostockiej 2/2), a także do szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Szczegółowa lista najbardziej potrzebnych produktów znajduje się na stronie cas.bialystok.pl. Są to przede wszystkim nowe koce, śpiwory, środki opatrunkowe i medyczne oraz żywność długoterminowa. Zbierana jest także odzież, ale wyłącznie termiczna dla dorosłych – nowa, dobrze zapakowana i opisana.

Kamila Bogacewicz

Pomoc Ukrainie A3 UMszkoły_Obszar roboczy 1.jpg

 

Tekst alternatywny do plakatu Białystok pomaga Ukrainie

rozmiar: 12.07 KB DOCX pobierz
Do góry