Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Test wiedzy o historii Białegostoku

Dodana: 03.01.2017 12:05

W lutym odbędzie się druga edycja Testu Wiedzy o Historii Białegostoku. Uczestnicy będą musieli wykazać się wiedzą m.in. o Ludwiku Zamenhofie i Józefie Piłsudskim. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne

Baner Test wiedzy o historii Białegostoku

19 lutego, czyli w rocznicę odzyskania przez Białystok niepodległości, białostoczanie będą mogli – już po raz drugi – zmierzyć się z historią naszego miasta.

To pomysł na propagowanie naszego miasta i jego historii, zachęcenie do lepszego poznania miejsca, w którym żyjemy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W związku z ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Józefa Piłsudskiego oraz przypadającą 100. rocznicą śmierci Ludwika Zamenhofa test zostanie w części poświęcony tym dwóm postaciom. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne: 3 tys. zł za pierwsze miejsce, 2 tys. zł za drugie i 1 tys. zł za trzecie.

Co tydzień w Kurierze Porannym ukazują się artykuły dotyczące Białegostoku. W nich są ukryte podpowiedzi. Nie wystarczą one jednak do rozwiązania całego, złożonego z trzydziestu pytań quizu, dlatego zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia białostockich muzeów, które są skarbnicą historycznej wiedzy o regionie.

Do testu może przystąpić maksymalnie trzysta osób (taka jest pojemność sali kina Forum). Udział w nim może wziąć każdy, za wyjątkiem osób zawodowo zajmujących się historią lokalną (np. przewodników, nauczycieli, pracowników instytucji naukowych i kulturalnych). Wiek nie gra roli – w historyczne szranki mogą stanąć również osoby niepełnoletnie pod warunkiem, że przedstawią zgodę opiekunów.

Nad przebiegiem testu będzie czuwać komisja złożona z ekspertów w dziedzinie historii naszego miasta. Jeśli kilka osób uzyska taką samą liczbę punktów, organizatorzy przewidzieli dogrywkę. W przerwie na liczenie głosów uczestnicy będą mogli posłuchać występów słuchaczy i absolwentów Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego „Szkoła Talentów”. Wykonają oni specjalnie na to wydarzenie zaaranżowane przeboje znanej białostoczanki Łucji Prus.

Organizatorem testu jest Muzeum Wojska w Białymstoku we współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury, Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku i Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim „Szkoła Talentów” w Białymstoku.

Więcej informacji o teście można uzyskać w Muzeum Wojska w Białymstoku: www.mwb.com.pl.

Kamila Busłowska

Do góry