• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Szczepienia masowe białostoczan

Dodana: 08.04.2021 13:35

Miasto Białystok organizuje trzy Punkty Szczepień Masowych. Jest to odpowiedź na apel rządu związany ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski. Według zapewnień rządu, tylko w kwietniu Polska ma otrzymać ok. 7 mln dawek, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale.

Białostockie Punkty Szczepień Masowych zostaną utworzone w następujących miejscach:

  • w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Broniewskiego 14,
  • w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A,
  • w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 24 (budynek poradni, wejście od ul. Waszyngtona).

Szczepienia w tych trzech punktach będą wykonywane przez 24 zespoły szczepienne, przez 7 dni w tygodniu. Według wstępnych szacunków możliwe będzie szczepienie łącznie ponad 30 tys. osób tygodniowo.

– Wszystko zależy jednak od tego, ile szczepionek będzie w rzeczywistości trafiało do tych punktów – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz. – Jeśli będzie dużo osób chętnych, aby się zaszczepić i wystarczająca liczba szczepionek, będziemy starali się zwiększyć dzienną liczbę szczepień. Jesteśmy też przygotowani na to, aby otworzyć kolejne punkty jeśli będzie taka potrzeba.

Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia ma trwać organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczną szczepienia ludności. W białostockich Punktach Szczepień Masowych przygotowywane są różne możliwości rejestracji: poprzez kontakt telefoniczny, e-mail, SMS oraz zapisy osobiste w punktach. Kto będzie mógł się zapisać i w jaki sposób? Samorządy mają otrzymać szczegółowe wytyczne ministerstwa zdrowia na ten temat, wówczas białostoczanie zostaną poinformowani o możliwościach zapisów.  

Przygotowywane są także porozumienia o współpracy z podmiotami działalności leczniczej, które będą szczepić mieszkańców. Miasto odpowiada bowiem za wsparcie logistyczne i wyposażenie Punktów Szczepień Masowych, natomiast zakłady działalności leczniczej – za sprawy medyczne (zamawianie szczepionek, rozliczanie z NFZ, sprawozdawczość).

Anna Kowalska

Tekst alternatywny do grafiki informacyjnej (do odczytu)

rozmiar: 12.93 KB DOCX pobierz
Do góry