• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Święto Niepodległości

Dodana: 09.11.2020 13:12

Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących obostrzeń Miasto Białystok pamięta o ważnych świętach. Uroczystości z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się, chociaż w innej formie, niż w poprzednich latach.

Już 10 listopada harcerze i pracownicy Urzędu Miejskiego będą składać chryzantemy na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada. O godz. 12.00 zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński złoży wieniec pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym.

Co roku w rocznicę odzyskania niepodległości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapraszał członków Białostockiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz innych przedstawicieli  białostockich środowisk kombatanckich na uroczysty obiad, który tradycyjnie odbywał się w Pałacyku Gościnnym po głównych uroczystościach. W tym roku z powodów epidemiologicznych wspólne świętowanie nie jest możliwe. Dlatego zastępcy prezydenta Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński oraz pracownicy Urzędu Miejskiego odwiedzą kombatantów w ich domach i wręczą im okolicznościowy list z życzeniami oraz upominki. Ze względu na obowiązujące przepisy, jak również troskę o zdrowie i życie kombatantów, te krótkie spotkania odbędą się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

11 listopada (w środę) prezydent Tadeusz Truskolaski złoży wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki, a zastępca prezydenta Rafał Rudnicki będzie uczestniczył w uroczystościach religijnych. O godz. 8.00 odbędzie się uroczyste nabożeństwo w Cerkwi Świętego Mikołaja, a o godz. 11.00 – w Katedrze.

Tradycyjnie Białystok przywita rocznicę odzyskania niepodległości świątecznymi dekoracjami.  Flagami będą ozdobione nie tylko ulice i autobusy, ale także najważniejsze pomniki i świątynie oraz Cmentarz Wojskowy.

Anna Szerszunowicz

Do góry