Facebook icon
  • Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Święta majowe w Białymstoku

W piątek (30 kwietnia) z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja mieszkańcy będą mogli otrzymać sadzonki dębów. Do białostoczan trafi 230 drzewek. W dniach 1-3 maja Białystok będzie przystrojony w biało-czerwone barwy.

Początek maja w poprzednich latach był w naszym mieście okazją do radosnego świętowania w licznym gronie mieszkańców, harcerzy, kombatantów, służb mundurowych, władz. Teraz jest inaczej, już po raz drugi te święta obchodzimy w czasie epidemii koronawirusa, więc bez uroczystości z udziałem mieszkańców.

W piątek (30 kwietnia) w parku Planty (od strony ulicy Akademickiej) chętni mieszkańcy będą mogli otrzymać sadzonki dębów. Początek – godz. 12.00. Drzewka będą rozdawane w ramach upamiętnienia Konstytucji 3 Maja. Osoby, które zechcą je zasadzić w swoich ogródkach, dostaną je bezpłatnie.

W sobotę (1 maja) będziemy obchodzić 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji miasto zostanie udekorowane polskimi i unijnymi flagami. W samo południe, w centrum, ma zostać odtworzona „Oda do radości”.

Dzień później (2 maja) w samo południe flaga na maszcie stojącym przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie podniesiona. Można będzie usłyszeć hymn Polski. W centrum miasta zostaną ustawione stojaki, z których mieszkańcy będą mogli brać kokardy narodowe.

Miasto oraz miejskie autobusy będą udekorowane polskimi flagami.

– Biel i czerwień, nasze narodowe barwy, to symbol osiągnięć Polaków, to znak naszego przywiązania do dziedzictwa przodków, do ich poświęcenia dla wolności i niepodległości. Bądźmy dumni z naszej flagi. Udekorujmy także nasze okna i balkony barwami narodowymi – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Z kolei 3 maja, w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 12.00 prezydent Tadeusz Truskolaski złoży wieniec przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kamila Bogacewicz

Tekst alternatywny do plakatu

rozmiar: 11,44 KB DOCX pobierz
Do góry