Facebook icon
  • 200521 pano-1.jpg

Świąteczne spotkanie ze studentami

Dodana: 03.12.2019 12:38

Kategorie: Aktualności Edukacja

Już po raz ósmy prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski spotkał się z zagranicznymi studentami Politechniki Białostockiej z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. „Christmas Meeting with President” było okazją do integracji, wspólnego śpiewania kolęd, poznania tradycji świątecznych z różnych krajów i złożenia życzeń.

Co roku na Politechnikę Białostocką przyjeżdża z zagranicy około 500 osób. Podejmują studia w ramach międzynarodowej wymiany studenckiej Erasmus+ oraz na podstawie umów, które PB zawarła z uczelniami partnerskimi na całym świecie. Politechnika ma także sporą grupę studentów z Białorusi legitymującą się Kartą Polaka. W świątecznym spotkaniu udział wzięło ponad 100 studentów – obcokrajowców.  

W trakcie spotkania prezydent złożył studentom życzenia i chętnie odpowiadał na ich pytania. Mówił o rozwoju miasta oraz o udogodnieniach, z których może korzystać licząca prawie 25 tysięcy osób społeczność studencka. Opowiadał o działaniach, które mają zapewnić studentom z innych krajów bezpieczny pobyt w Białymstoku. 

Jestem dumny, że tak wielu studentów z zagranicy wybiera Białystok, jako miejsce do studiowania. Chciałbym bardzo, żebyście po powrocie do swoich ojczyzn dobrze wspominali nasze miasto i polskie tradycje – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. Poproszony przez studentów zaśpiewał kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Uczestnicy „Christmas Meeting with President” gorąco oklaskiwali Ywei, która zaprezentowała tradycyjny taniec chiński, Sindi i Tea, które przedstawiły bożonarodzeniowe zwyczaje Albańczyków oraz Elisabeth i Dami, które zaśpiewały nigeryjską kolędę. Wiele radości sprawiło pojawienie się Mikołaja i konkursy świąteczne. Na koniec uczestnicy podzielili się opłatkiem i spróbowali polskich potraw wigilijnych.

Spotkanie zorganizowali pracownicy Biura ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej oraz członkowie Erasmus Student Network PB. Wzięli w nim także udział przedstawiciele policji, straży granicznej oraz uczelni zagranicznych, którzy przyjechali na Politechnikę Białostocką, aby wziąć udział w "International Training Week".

(oprac. Kamila Bogacewicz)

Do góry