• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Staw przy Mickiewicza w przebudowie

Teren wokół stawu przy zbiegu ul. A. Mickiewicza i ul. Podleśnej zmienia oblicze. Trwa przebudowa zbiornika i nowe zagospodarowanie jego najbliższej okolicy. Powstanie tutaj atrakcyjne miejsce do rekreacji.

Inwestycja rozpoczęła się w grudniu 2019 r. od przeprowadzenia prac przygotowawczych i odwodnieniowych. Po przebudowie zbiornik będzie głębszy, pomieści więcej wody, pojawią się pływające ptasie wyspy filtrujące wodę.

Do tej pory zakończono oczyszczenie i pogłębienie stawu oraz budowę nowych obiektów, takich jak wieża dla nietoperzy, kładka żelbetowa z drewnianą balustradą, nowy wlot i wylot ze stawu, umocnienia brzegowe. Wzdłuż północnego brzegu stawu zbudowano sześć pomostów wędkarskich i odbudowano zniszczone schodki.

Wkrótce zostaną utwardzone ścieżki i zagospodarowana strefa rekreacyjna (ławki, kosze na śmieci, oświetlenie kładki). Odbędzie się instalacja pływających wysp, nasadzenia zieleni, instalacja budek dla jerzyków, innych ptaków i wiewiórek oraz montaż tablicy informacyjnej o jeżach.

Mieszkańcy chcieli, aby staw i teren wokół niego był bardziej przyjazny i ludziom, i środowisku. Miało tu powstać miejsce, w którym można aktywnie wypoczywać i podziwiać przyrodę – podkreśla zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Uwzględniając potrzeby białostoczan, wszystkie roboty zostały zaplanowane z użyciem naturalnych lub obojętnych dla środowiska materiałów, takich jak np. kamień, drewno, kruszywo naturalne, i w minimalnej ilości stal.

Zamiana oblicza stawu na skwerze im. ks. Henryka Szlegiera to projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 r. „Rewitalizacja stawu z otoczeniem, poprawa jakości wody, zwiększenie bezpieczeństwa hydrologicznego oraz działania proekologiczne”. Inwestycja ma być zrealizowana do końca czerwca 2020 r.

Agnieszka Błachowska

Do góry