• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Spotkanie z nominowanymi

Zapraszamy na spotkanie online z autorkami i autorami nominowanymi do 31. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Odbędzie się ono 11 marca w klubie Fama.

W piątek (11 marca) o godz. 18.00 zostanie przeprowadzona rozmowa z nominowanymi do najlepszej książki roku (prowadzenie: Miłka Malzahn). Z kolei o godz. 19.30 – z autorami, którzy mają szansę na nagrodę w kategorii poetycki debiut roku (prowadzenie: Dorota Sokołowska). Spotkanie odbędzie się w klubie Fama przy ulicy Legionowej 5. Wstęp jest wolny. Transmisja na żywo będzie dostępna na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury.

Trzy książki i trzy tomiki poetyckie walczą o Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Kapituła ogłosiła nominacje spośród prawie 50 propozycji, które wpłynęły podczas 31. edycji konkursu. Członkowie zespołu stałego kapituły – Dawid Bujno, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – ustalili listę nominacji.

Nominowani do nagrody literackiej w kategorii najlepsza książka roku:

  • Ignacy Karpowicz: „Cicho, cichutko”
  • Justyna Kulikowska: „gift. z Podlasia”
  • Andrzej Stasiuk: „Przewóz”

Ignacy Karpowicz (ur. 1976) to jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor powieści „Niehalo”, „Cud”, „Gesty”, „Balladyny i romanse”, „Ości”, „Sońka” i „Miłość”. Laureat Paszportu Polityki, wielokrotny finalista Nagrody Literackiej Nike. Justyna Kulikowska (ur. w 1993) jest poetką. Debiutowała tomem „Hejt i inne bangery”, za który otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny oraz nagrodę poetyckiego środowiska internetowego „Browar za debiut”. Za drugą książkę poetycką „Tab_s” nominowana była do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka na Podlasiu. Z kolei Andrzej Stasiuk (ur. 1960) to prozaik i eseista. Urodził się w Warszawie, od lat mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek „Mury Hebronu”, „Dukla”, „Opowieści galicyjskie”, „Dziewięć”, „Jadąc do Babadag”, „Taksim”, „Dziennik pisany później”, „Grochów”, „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschód”, „Osiołkiem”, „Kroniki beskidzkie i światowe”, „Przewóz” i innych. Laureat wielu nagród, między innymi Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej, Nagrody im. Nicolasa Bouviera oraz nagrody Orzeł Stulecia. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.

Nominowani w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

  • Przemysław Górecki: „Różowy flaming”
  • Kinga Skwira: „Wszystko już było dotykane”
  • Marta Stachniałek: „polski wrap”

Przemysław Górecki (ur. w 1992 r.) jest poetą i mieszka w Poznaniu. Kinga Skwira (ur. w 1996 r.) to studentka filozofii, publikowała w „Helikopterze” i „Nowej orgii myśli”. Mieszka na warszawskiej Woli. Z kolei Marta Stachniałek (ur. 1985) publikowała w antologiach (np. „Strefa wolna”, „Wiersze wolne od nienawiści”, „Jak długo będziemy musieli”, „Wiersze i opowiadania doraźne”), laureatka „Połowu” i uczestniczka Pracowni Pierwszej Książki, wydarzeń organizowanych przez Biuro Literackie. Mieszka w Warszawie, pochodzi z Olsztyna.

Więcej informacji o 31. Nagrodzie Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego znajduje się w zakładce „Kultura”.

Kamila Bogacewicz

plakat_spotkanie z nominowanymi.jpg

Tekst alternatywny do plakatu o spotkaniu z nominowanymi do Nagrody Literackiej

rozmiar: 13,22 KB DOCX pobierz
Do góry