Facebook icon
  • Rynek Kościuszki w Białymstoku

Spotkanie z historią Białegostoku

Rozpoczęły się zapisy chętnych do udziału w Teście Wiedzy o Historii Białegostoku. Każdy, kogo pasjonuje historia miasta, będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę. Test odbędzie się 19 lutego w sali kina Forum. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne

19 lutego 2017 r., czyli w 98. rocznicę odzyskania przez Białystok niepodległości, białostoczanie będą mogli – już po raz drugi – zmierzyć się z historią naszego miasta. Głównym organizatorem jest Muzeum Wojska w Białymstoku. Test rozpocznie się o godz. 17.00.

To pomysł na propagowanie naszego miasta i jego historii, zachęcenie do lepszego poznania miejsca, w którym żyjemy – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W związku z ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Józefa Piłsudskiego oraz przypadającą 100. rocznicą śmierci Ludwika Zamenhofa test zostanie w części poświęcony tym dwóm postaciom. Będzie składał się z 30 pytań zamkniętych. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne: 3 tys. zł za pierwsze miejsce, 2 tys. zł za drugie i 1 tys. zł za trzecie. Dodatkowo wśród uczestników zostaną rozlosowane trzy nagrody rzeczowe.

Zapisy prowadzone są do 15 lutego (do godz. 17.00). Zgłoszenia można dokonać osobiście w punkcie kasowym Muzeum Wojska w Białymstoku przy ul. J. Kilińskiego 7, korespondencyjnie – wysyłając na adres organizatora lub e-mailowo: test@mwb.com.pl. Szczegóły są dostępne w regulaminie.

Co tydzień w Kurierze Porannym ukazują się artykuły dotyczące Białegostoku. W nich są ukryte podpowiedzi. Nie wystarczą one jednak do rozwiązania całego, złożonego z trzydziestu pytań quizu, dlatego zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia białostockich muzeów, które są skarbnicą historycznej wiedzy o regionie.

Do testu może przystąpić maksymalnie 280 osób. Udział w nim może wziąć każdy, za wyjątkiem osób zawodowo zajmujących się historią lokalną (np. przewodników, nauczycieli, pracowników instytucji naukowych i kulturalnych). Wiek nie gra roli – w historyczne szranki mogą stanąć również osoby niepełnoletnie pod warunkiem, że przedstawią zgodę opiekunów.

Nad przebiegiem testu będzie czuwać komisja złożona z ekspertów w dziedzinie historii naszego miasta. Jeśli kilka osób uzyska taką samą liczbę punktów, organizatorzy przewidzieli dogrywkę. W przerwie na liczenie głosów uczestnicy będą mogli posłuchać występów słuchaczy i absolwentów Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego „Szkoła Talentów”. Wykonają oni specjalnie na to wydarzenie zaaranżowane przeboje znanej białostoczanki Łucji Prus.

Organizatorem testu jest Muzeum Wojska w Białymstoku we współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury, Instytutem Historii Uniwersytetu w Białymstoku i Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim „Szkoła Talentów” w Białymstoku.

Więcej informacji o teście można uzyskać w Muzeum Wojska w Białymstoku: www.mwb.com.pl.

Kamila Busłowska

Plakat Test wiedzy o historii Białegostoku

Regulamin testu

rozmiar: 135,71 KB PDF pobierz

Karta zgłoszenia uczestnika

rozmiar: 46,52 KB PDF pobierz

Oświadczenie - udział osoby niepełnoletniej

rozmiar: 41,51 KB PDF pobierz
Do góry