• Panorama miasta Białystok, widok z lotu ptaka, z lewej strony znajduje się Pałac Branickich na środku Katedra Białostocka Kościół Farny

Departament Komunikacji Społecznej

ul. Słonimska 1

15-950 Białystok

tel.: 85 879 79 79

opinia@um.bialystok.pl

Formularz kontaktowy

Santander dla domów dziecka

Dodana: 14.06.2022 15:30

Ponad 120 tys. zł  Fundacja Santander Bank Polska przekaże Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Białymstoku, która przyjęła i pomaga dzieciom z ukraińskich domów dziecka.  Pieniądze zostaną przeznaczone na  remont i wyposażenie pokoi dla dzieci. Dziś (14 czerwca) symboliczny czek na ręce zastępców prezydenta Rafała Rudnickiego i Zbigniewa Nikitorowicza przekazali pracownicy banku i przedstawiciele fundacji.

Po wybuchu wojny w Ukrainie 4 marca w nocy do Białegostoku dotarła grupa 28 osób – 22 dzieci (w wieku od 3 do 18 lat) i 6 opiekunek z Kramatorska i Dnipro na Ukrainie. Wszyscy zamieszkali w budynku przy ulicy 11 Listopada, w przygotowanych przez pracowników białostockiego Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych pomieszczeniach. W sumie zatrzymało się tutaj około 40 osób uciekających przed wojną w Ukrainie.

Fundacja Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego zorganizowała akcję „Kilometry dla Ukrainy”. Dzięki niej Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Białymstoku i dwie inne placówki w Polsce goszczące  dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych z Ukrainy otrzymają pomoc finansową.

– Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim pracownikom banku, którzy wzięli udział w akcji Fundacji Santander Bank Polska za wasz trud i wysiłek. Dzięki Państwa otwartym, gorącym sercom możemy realnie pomóc dzieciom z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych z Ukrainy – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Przekazane pieniądze pomogą poprawić warunki pobytu w tej placówce, która wchodzi w skład Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych w Białymstoku.

– Jeszcze 24 lutego ten budynek był pustostanem. Po wybuchu wojny, dzięki wysiłkowi pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych i wolontariuszy, w ciągu kilku dni udało się go uruchomić. Wymaga jednak nadal środków żeby dostosować go do potrzeb przybyłych tu dzieci.  Czujcie się tu, w Białymstoku, jak u siebie w domu. To jest wasz dom, wasze miejsce, niech uśmiech nie znika z waszych twarzy – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.– Dziękuję pracownikom banku za to, że prowadzicie biznes odpowiedzialny społecznie z tak wielkim sercem.

– Zebraliśmy w sumie 360 tys. zł, które przeznaczamy na pomoc trzem jednostkom – jednej w Białymstoku, jednej pod Wrocławiem i jednej w Kraśniku. Wszystkie te jednostki dostaną taką samą kwotę – powiedziała Marzena Atkielska, prezes Fundacji Santander Bank Polska. – Najważniejszy dla nas jest uśmiech dzieci i to, żebyśmy mogli pomagać. To jest nasz główny cel.

Pracownicy banku przez cały kwiecień zbierali „Kilometry dla Ukrainy” biorąc udział w wycieczkach rowerowych, spacerach czy treningach. Pokonując kilometry zwiększyli pulę środków, które Santander przekazuje do tych placówek opiekuńczych, gdzie przebywają dzieci z Ukrainy. Za pierwsze pokonane 7 tys. km, dystans Warszawa-Londyn-Madryt , Fundacja Santander przekazuje 50 tys. zł. Za każde kolejne przejście 7 tys. km Santander Bank Polska zapłaci 20 tys. zł, aż do kwoty 100 tys. zł. W akcji wzięło udział 532 uczestników, którzy wykonali 3496 aktywności. W sumie zebrano 150 tys. zł. Fundacja Santander utworzyła również zbiórkę publiczną, w której zebrano 210 tys. zł.

 Eliza Bilewicz-Roszkowska

Do góry